Super League 2: Η μεγάλη μάχη Λεβαδειακού-ΑΕΛ και ο κακός χαμός στον Νότο

Δεν είναι ψέμα! Η φετινή Super League 2 έχει ξεκινήσει εντυπωσιακά και το ενδιαφέρον  σε Βορρά και Νότο παραμένει αμείωτο.

Στον 1ο όμιλο όλα δείχνουν πως Λεβαδειακός και ΑΕΛ θα είναι οι δύο που θα κοντραριστούν έως το φινάλε. Οι πρωτοπόροι Βοιωτοί επέστρεψαν στις νίκες στο πρωτάθλημα με το 1-3 επί του ΠΑΟΚ Β’. Μπορεί να βρέθηκαν στο 4′ πίσω στο σκορ, αλλά το γύρισαν στο πρώτο 20λεπτο και στο δεύτερο ημίχρονο πέτυχαν ένα ακόμη

τέρμα.

Η ΑΕΛ συνεχίζει από κοντά έχοντας ματς λιγότερο. Στο μεγάλο ματς με τη Νίκη Βόλου έλυσε τον γόρδιο δεσμό στο 81′ και πήρε έτσι ένα πολύτιμο τρίποντο. Τρίτη σερί ήττα για τους Βολιώτες που δείχνουν από νωρίς να μένουν εκτός στόχων. Μήπως ήρθε η ώρα της αλλαγής για τον Δημήτρη Ελευθερόπουλο;

Από εκεί και πέρα, ο Ηρακλής ισοφαρίστηκε στο τέλος από την Κοζάνη και έτσι δεν πήρε τρίτη σερί νίκη, ενώ η Αναγέννηση Καρδίτσας απογοήτευσε χάνοντας από τον Απόλλωνα Πόντου. Δεύτερο διαδοχικό τρίποντο για την ΑΕΚ Β’, που ανεβαίνει βαθμολογικά.

Στον Νότο μετά την Καλλιθέα έχασαν και τα Χανιά. Ο Ολυμπιακός Β’ ήταν εξαιρετικός, κυριάρχησε και τα κέρδισε με 3-0. Ούτε ο Ιωνικός τα κατάφερε. Έμεινε στο 2-2 με τον Γιούχτα, ο οποίος διατήρησε το εντός έδρας αήττητό του.

Αντιθέτως, επέστρεψε στις νίκες η Καλαμάτα με το φτωχό 1-0 επί της Παναχαϊκής και μείωσε την απόσταση από τις πρώτες θέσεις. Δεύτερη σερί νίκη για τον Σούλη Παπαδόπουλο ως κόουτς της Ηλιούπολης, ενώ μετά από καιρό ο Παναθηναϊκός Β’ γεύτηκε την χαρά των τριών βαθμών.

Τα αποτελέσματα

Βόρειος Όμιλος – 12η αγωνιστική

Κυριακή (3/12)

ΠΑΟΚ Β’ – Λεβαδειακός 1-3 (4′ Γιαξής – 12′ Κουάδρα, 17′ και 19′ Ρόμο)

Ηρακλής – Κοζάνη 1-1 (24′ Κούστα – 90’+3 Κανούλας)

ΑΕΚ Β’ – Αιολικός 2-1 (55′ Φοφανά, 81′ Πήλιος – 71′ Ζάκαριτς)

ΑΕΛ – Νίκη Βόλου 1-0 (81′ Κ. Παπαγεωργίου)

Απόλλων Πόντου – Αναγέννηση Καρδίτσας 2-1 (35′ και 48′ Καζάου – 79′ Κονίλιο)

Δευτέρα (4/12)

Καμπανιακός – Μακεδονικός (15:00)

Νότιος Όμιλος – 10η αγωνιστική

Σάββατο (2/12)

Διαγόρας – Καλλιθέα 2-1 (8′ Ιγκνιάτοβιτς, 60′ Μανιάς – 88′ Λουκίνας)

Ολυμπιακός Β’ – Χανιά 3-0 (13′ και 49′ Κεϊτά, 69′ Σαπουντζής)

Καλαμάτα – Παναχαϊκή 1-0 (58′ Ακόστα)

Ηλιούπολη – Αιγάλεω 2-0 (58′ Μπαστακός, 61′ πέν. Παντελίδης)

Γιούχτας – Ιωνικός 2-2 (29′ Ροβίθης, 31′ Λιποράσε – 2′ πέν. Περέιρα, 44′ Γιακουμάκης)

Παναθηναϊκός Β’ – Τηλυκράτης 2-1 (50′ και 69′ Φουρτάδο – 44′ πέν. Τόσκα)