La Liga: Καταρρέει η Βαλένθια, εξιλέωση με Σουάρες η Ατλέτικο (vids)

La Liga: Με πρωταγωνιστή τον Λουίς Σουάρες, η Ατλέτικο Μαδρίτης έκανε την ανατροπή στην αναμέτρηση κόντρα στην Εϊμπάρ και δεν το κουνάει από την κορυφή. Ούτε την Οσασούνα κατάφερε να κερδίσει η Βαλένθια.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης έκανε ανατροπή με 1-2 και δεν λέει να το κουνήσει από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της La Liga, παίρνοντας μάλιστα διαφορά ασφαλείας, αφού βρίσκεται πλέον στο +7 από τη 2η Ρεάλ Μαδρίτης, έχοντας μάλιστα και παιχνίδι λιγότερο.

Η Εϊμπάρ ήταν αυτή που άνοιξε

το σκορ, με τον τερματοφύλακά της, Ντιμίτροβιτς, να ευστοχεί σε πέναλτι στο 12ο λεπτό.

Η απάντηση ήρθε στο 40ο λεπτό, με τον Λουίς Σουάρες να φέρνει στα ίσια το ματς, ενώ ο Ουρουγουανός ήταν αυτός που έκανε και την ολική ανατροπή στο 89′, ευστοχώντας από την άσπρη βούλα με εκτέλεση «α λα Πανένκα».

Βαλένθια – Οσασούνα 1-1

Αδυνατεί να σηκώσει κεφάλι η Βαλένθια, η οποία δεν κατάφερε να νικήσει ούτε την προτελευταία, Οσασούνα, μένοντας στο 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα άνοιξαν το σκορ στο 42′ με τον Καλέρι, ενώ μοιραίος ήταν ο Γκαρσία που με αυτογκόλ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Οι «νυχτερίδες» βρίσκονται πλέον στη 14η θέση με 20 βαθμούς, ενώ η Οσασούνα παραμένει στη 19η με 16.