Euro 2004: Οι Legends νίκησαν (ξανά) τους Πορτογάλους (vids)

23:40 4/7/2019 - Πηγή: Sportime

Euro 2004: Αναβίωσε 15 χρόνια μετά το Έπος στα πορτογαλικά γήπεδα.

Οι Legends της Εθνικής ομάδας νίκησαν (ξανά) τους τότε οικοδεσπότες με 2-1, όμως αυτό πέρασε σε δεύτερη μοίρα.

Περίπου 8.000 θεατές έδωσαν το «παρών» στις εξέδρες του «Γ. Καμάρας» της Ριζούπολης.

Ο αγώνας διεξήχθη με τη δωρεά του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος και υπό την αιγίδα της Α.Ε. του προέδρου Προκόπη Παυλοπούλου.

Όλα τα έσοδα θα διατεθούν για την ενίσχυση των σκοπών της Εταιρείας για τη Φροντίδα Παιδιού και Οικογένειας «Mέριμνα».

Από αγωνιστικής πλευράς ο Κώστας Κατσουράνης

άνοιξε το σκορ με κοντινή προσπάθεια στο 17’.

Το πρώτο 40λεπτο (και όχι 45λεπτο) έληξε 1-0 υπέρ των βετεράνων του ελληνικού αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος.

Ο Άγγελος Χαριστέας ξανασκόραρε 15 χρόνια μετά. Στο 46ο λεπτό. Όχι με κεφαλιά, αλλά με κοντινό πλασέ.

Στο 53’ ένας παίκτης με -μικρή- θητεία στα ελληνικά γήπεδα, ο Έλντερ Ποστίγκα, μείωσε σε 2-1 με ωραίο πλασέ και χειροκροτήθηκε.

Ένα λεπτό αργότερα ο Χαριστέας κέρδισε πέναλτι, το οποίο έχασε ο Βασίλης Τσιάρτας (απέκρουσε ο Βίτορ Μπαΐα).

MVP αναδείχθηκε ο Κατσουράνης, σε έναν αγώνα-γιορτή που ξύπνησε μνήμες και ολοκληρώθηκε με συρτάκι, βεγγαλικά και «όλε-όλε» από τους βετεράνους των δύο ομάδων.

ΕΛΛΑΔΑ (Ότο Ρεχάγκελ): Νικοπολίδης (35′ Χαλκιάς, 56′ Κατεργιαννάκης), Σεϊταρίδης (63′ Μπασινάς), Καψής, Δέλλας (51′ Νταμπίζας), Φύσσας (42′ Γκούμας), Μπασινάς (53′ Καφές), Κατσουράνης, Καραγκούνης, Ζαγοράκης (42′ Τσιάρτας), Γιαννακόπουλος (42′ Γεωργιάδης), Χαριστέας.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Φερνάντο Σάντος): Μπαΐα, Καρβάλιο, Πετίτ, Παουλέτα, Μιγκέλ, Βαλέντε, Μέντες, Μανίς, Ντέκο, Ποστίγκα, Αντράντε.

Έπαιξαν και οι: Μέιρα, Φρεσό, Μποσίνγκουα, Ρομέου, Ρότσα, Φερέιρα.

Δείτε όλα τα videos της βραδιάς που θύμισε Euro 2004:

The post Euro 2004: Οι Legends νίκησαν (ξανά) τους Πορτογάλους (vids) appeared first on sportime.gr.