Ζορίστηκε αλλά νίκησε η Ρεάλ!

Η Ρεάλ Μαδρίτης επιβλήθηκε της Βαλένθια με 2-0 και με την 7η νίκη της στο ισπανικό πρωτάθλημα έφτασε στους 23 βαθμούς για να συναντήσει την Αλαβές, που έχει ματς λιγότερο και βρίσκεται στην 4η θέση. Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Σολάρι ήταν καλύτερη, δεν απειλήθηκε και προηγήθηκε στο 8’ μετά τη σέντρα του Καρβαχάλ και την προσπάθεια του Βας, ο οποίος άθελά του πέτυχε αυτογκόλ.

Στο δεύτερο μέρος οι Βαλενθιάνοι βελτιώθηκαν κατά πολύ, απώλεσαν σημαντικές ευκαιρίες με τον Σάντι Μίνα στο 53’ –έστειλε την μπάλα άουτ-
και τον Μπατσουαγί στο 78’ –τον νίκησε στο τετ-α-τετ ο Κουρτουά- αλλά δεν ανταμείφθηκαν κι αφού η Βαλένθια αφού δεν κατάφερε να βρει το γκολ της ισοφάρισης, δέχθηκε το 2-0 από το Λούκα Βάθκεθ, σε φάση στην οποία δεν ήταν καλά οργανωμένη η άμυνα των φιλοξενούμενων.

Ρέαλ Μαδρίτης: Κουρτουά - Καρβαχάλ, Βαράν, Ράμος, Ρεγκιλόν - Μόντριτς (71’ Βαλβερδε), Γιορέντε, Θεμπάγιος (80’ Ίσκο) – Βάθκεθ, Μπενζεμά, Μπέιλ (63’ Ασένσιο)

Βαλένθια: Νέτο –Βας (68’ Κοντογκμπιά), Γαράι, Γκαμπριέλ Παουλίστα, Γκαγιά - Σολέρ, Παρέχο, Κοκλέν (68’ Πιτσίνι), Γκέντες - Γκαμεϊρό (72’ Μπατσουαγί), Σάντι Μίνα

Με τον Σιόβα να ανοίγει το σκορ, η Λεγανές πέρασε από την έδρα της Βαγιαδολίδ με το εντυπωσιακό 4-2! Ο διεθνής Έλληνας αμυντικός πέτυχε το πρώτο φετινό γκολ του στο 11' με τον Όσκαρ Ροδρίγεθ να διευρύνει το προβάδισμα των φιλοξενούμενων στο 42'. Ο Σουάρεθ μείωσε σε 1-2 στο 50', όμως δύο γκολ του Καρίγιο (66' και 75') έδωσαν την άνετη νίκη στο σύνολο του Πελεγρίνο, με τον Ουνάλ στις καθυστερήσεις να διαμορφώνει το τελικό Βαγιαδολίδ-Λεγανές 2-4.

Η Χετάφε έδρασε στο δεύτερο ημίχρονο στην αναμέτρηση με την Εσπανιόλ, επικρατώντας με 3-0, πετυχαίνοντας και τα τρία γκολ στο δεύτερο μέρος, με τον Μολίνα στο 55', τον Χάιμε Μάτα στο 65' και τον Αντούνες στο 80'.

Με οδηγό τον Ιάγο Άσπας -πρώτος Ισπανός σκόρερ της La Liga με 9 γκολ- που πέτυχε και τα δύο γκολ της αναμέτρησης (38' και 77') η Θέλτα νίκησε στο Βίγο την ουραγό Ουέσκα με 2-0.

14η Αγωνιστική, La Liga

Παρασκευή 30/11

Ράγιο Βαγεκάνο - Έιμπαρ 1-0 Σάββατο 1/12

Θέλτα - Ουέσκα 2-0 Βαγιαδολίδ - Λεγανές 2-4 Χετάφε - Εσπανιόλ 3-0 Ρεάλ Μαδρίτης - Βαλένθια 2-0
Κυριακή 2/12

Μπέτις - Ρεάλ Σοσιεδάδ 13:00 Χιρόνα - Ατλέτικο Μαδρίτης 17:15 Μπαρτσελόνα - Βιγιαρεάλ 19:30 Αλαβές - Σεβίλλη 21:45 Δευτέρα 3/12

Λεβάντε - Αθλέτικ Μπιλμπάο 22:00