Ζάλγκιρις-Άλμπα 88-81: Επιστροφή με τρίποντη «καταιγίδα»

Η Ζάλγκιρις με εντυπωσιακή επιστροφή στο δεύτερο ημίχρονο νίκησε με 88-81 την Άλμπα στην «Ζαλγκίριο Αρίνα» για την 6η αγωνιστική της Euroleague.
Διπρόσωπη, μιας και ήταν κάκιστη στο πρώτο ημίχρονο όταν βρέθηκε πίσω με 20 πόντους (23-43), αλλά άκρως εντυπωσιακή στο δεύτερο, όταν πίεσε στην άμυνα, έτρεξε στο ανοικτό γήπεδο και κυρίως βρήκε την ευστοχία της στο τρίποντο σημειώνοντας 9 από τα συνολικά 16 της (16/30), στο τελευταίο δεκάλεπτο.
Κορυφαίος ο Ουλάνοβας με 21π. (2/2δ., 4/5τρ., 5/5β.), ενώ

σημαντικοί στην αντεπίθεση της επανάληψης οι, Έβανς 15π. (5/8τρ.), Μπραζντέικις και Σμιτς από 15π.
Η Άλμπα ήταν κυρίαρχη για 33’ λεπτά, αλλά δεν άντεξε στην πίεση στο τέλος, ούτε μπόρεσε να σταμτήσει τα σουτ τριών πόντων των γηπεδούχων.
Κορυφαίος ο Σμιθ 14π. 3 ασίστ, καλοί οι, Μπλατ 12π. (4/9τρ.), Ολίντε 10π., Σίκμα 8π. και ο νεαρός Προσίντα με 11 πόντους και 6 ριμπάουντ.