Υπόθεση Ουνάλ

Η Βιγιαρεάλ νίκησε 2-1 την Ατλέτικο με ανατροπή και της τελείωσε τις ελάχιστες ελπίδες που είχε για τίτλο. Ο Ουνάλ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής κι αυτός που άφησε ουσιαστικά τους «ροχιμπλάνκος» στο -11 από την πρωτοπόρο της Πριμέρα Ντιβισιόν, Μπαρτσελόνα.

Η Ατλέτικο πήρε το προβάδισμα στο 20' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γκριζμάν και το κράτησε μέχρι το 82', ενώ είχε και δοκάρι με τον Κόκε.

Ο Ουνάλ, ωστόσο, που πήρε τη θέση του Φορνάλς στο 74', αρχικά ισοφάρισε στο 28' σε 1-1 και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ολοκλήρωσε την ανατροπή για τη Βιγιαρεάλ.

Στο «Μπαλαΐδος» η Θέλτα έμεινε στο 0-0 με τη Μάλαγα, μένοντας ακόμη πιο πίσω από τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη και με τον βαθμό να μην αρκεί από την άλλη, ούτε στους ουραγούς φιλοξενούμενους.