«Ξέσπασε» στην Εφές η ΤΣΣΚΑ (video)

Την ήττα της ΤΣΣΚΑ από τη Φενέρμπαχτσε... πλήρωσε η Αναντολού Εφές, καθώς οι Μοσχοβίτες τη διέλυσαν με 102-84 για τη 14η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ήθελε όσο τίποτα να επιστρέψει στα νικηφόρα αποτελέσματα και το απέδειξε από το ξεκίνημα του αγώνα, επιβάλλοντας για τα καλά τον ρυθμό της. Οι Μοσχοβίτες με εξαίρεση τη δεύτερη περίοδο, κυριάρχησαν απόλυτα απέναντι στην Τουρκική ομάδα, η οποία το τελευταία διάστημα διανύσει εξαιρετική πορεία.

Στα υψηλά στάνταρ
επέστρεψε ο Νάντο Ντε Κολό με 21 πόντους, 6 ασίστ, 5 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, ενώ σπουδαίο ματς έκανε και ο Γουίλ Κλάιμπερν με 24 πόντους και 11 ριμπάουντ. Διψήφιοι ήταν και οι Οθέλο Χάντερ – Ντάνιελ Χάκετ με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Από την Αναντολού Εφές «διασώθηκαν» ο φορμαρισμένος Ροντρίγκ Μπομπουά με 24 πόντους (18 είχε στο πρώτο ημίχρονο) και ο Μότουμ με 16.

Στο 11-3 ανέβηκε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας μετά την αποψινή νίκη, στο 9-5 υποχώρησε η Αναντολού Εφές, που πάντως παραμένει στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας.

Τα δεκάλεπτα: 31-24, 56-54, 77-68, 102-84.