Ξεκίνημα με νίκη για τον Τσιτσιπά

Ξεκίνημα με νίκη για τον ΤσιτσιπάmkouzoulΤρί, 03/02/2021 - 22:54

Ο Έλληνας αθλητής κατάφερε αρκετά νωρίς να σπάσει το σερβίς του αντίπαλού του και να προηγηθεί με 3-2, ωστόσο ο Βούλγαρος, απάντησε αμέσως με μπρείκ για να κάνει το 3-3.

Καθένας, κρατούσε το σέρβις γκέιμ του μέχρι το τέλος του πρώτου σετ, το οποίο τελικά οδηγήθηκε σε τάι μπρέικ.

Εκεί ο Τσιτσιπάς, πήρε δύο μίνι μπρέικ που χρειάζονταν για να κάνει το 7-4 και 1-0 σετ

Στο δεύτερο

σετ, ο 22χρονος Έλληνας, στο τρίτο γκέιμ χρειάστηκε να σώσει την ευκαιρία για μπρέικ που παρουσιάστηκε στον Γκερασίμοφ, όμως τελικά κατάφερε να κρατήσει το σερβίς του και να κάνει το 2-1. Μάλιστα στο αμέσως επόμενο γκέιμ, έκανε το μπρέικ για το 3-1!

Το επόμενο γκέιμ ήταν αρκετά κακό για τον Τσιτσιπά που βρέθηκε με 40-0 πίσω. Έσωσε τρία μπρέικ αλλά τελικά δεν μπόρεσε να κρατήσει το σερβίς του και έτσι έγινε το 3-2.

Το νούμερο έξι στον κόσμο, προηγήθηκε με 6-5 και πιέζοντας την πλέον καθοριστική στιγμή το σερβίς του Γκερασίμοφ, έκανε ένα ακόμη μπρέικ για να κάνει το 7-5 και τελειώσει το ματς μετά από 1 ώρα και 56 λεπτά!

Στον επόμενο γύρο, ο Τσιτσιπάς θα βρεθεί αντιμέτωπος με τον Χουρκάτζ που επικράτησε με 2-0 του Μαναρινό.

Ο Τσιτσιπάς είχε 31 winners, 29 αβίαστα και 3/5 μπρέικ πόιντ και ο Γκερασίμοφ είχε 20-20 και 2/8.

Off Off Off Off ΤΕΝΙΣ #tennis #ATP250 #rotterdamatp #rotterdam #tsitsipas Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε με 2-0 σετ του Ιγκόρ Γκερασίμοφ στον πρώτο γύρο στο τουρνουά του Άμστερνταμ.  Article publish on Τρί, 03/02/2021 - 22:54 Article hide updated date Off Article is longform Off