Βόλφσμπουργκ-Μάιντς 5-0:Την σκόρπισε σε ένα ημίχρονο

Οι γηπεδούχοι αναζητούσαν βαθμούς για να οριστικοποιήσουν σε μεγάλο βαθμό την παραμονή τους στην κατηγορία και μπήκαν στο παιχνίδι με τον καλύτερο τρόπο σκοράροντας με τον Βιντ στο 8ο λεπτό. Επτά λεπτά αργότερα η Μάιντς έχασε μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσει όταν ο πρώτος σκόρερ της στη σεζόν, Μπούρκαρντ, νικήθηκε σε τετ-α-τετ από τον τερματοφύλακα Καστέλς.

Στο 21′ ο Τάουερ έκανε πέναλτι στον ΕνΜπέτσα και αντίκρυση κόκκινη κάρτα με τον Κρούζε να σημειώνει απο΄τα 11 μέτρα το 2-0 για τους γηπεδούχους. Στο 35ο λεπτό ο Κρου΄ζε με δεύτερο προσωπικό γκολ,

το ωραιότερο του αγώνα μετά από ασίστ του Μπακού πέτυχε το 3-0 ενώ στο 42′ ο Βιντ διαμόρφωσε το 4-0. Το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου (5-0) διαμόρφωσε με το τρίτο προσωπικό γκολ στο παιχνίδι ο Κρούζε.

Μοναδική χαμένη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο ήταν για τους φιλοξενούμενους όταν στο 52′ ο Μπούρκαρντ νικήθηκε για δεύτερη φορά στο παιχνίδι από τον Καστέλς.