Βόλφσμπουργκ-Μπόχουμ 1-0: Προβλημάτισε παρά τη νίκη (hls)

Η Μπόχουμ στην επιστροφή της στη Bundesliga μετά από 11 χρόνια, είχε στο βασικό σχήμα τον Βασίλη Λαμπρόπουλο, όχι όμως τον Σταφυλίδη που απουσίαζε λόγω τραυματισμού. Στο 5ο λεπτό οι “λύκοι” κέρδισαν πέναλτι, σε μία φάση όπου ο Λάιτς χρησιμοποίησε το χέρι του για να απομακρύνει τη μπάλα, ο διατητής Φρανκ Βίλενμποργκ, υπέδειξε την παράβαση και ταυτόχρονα τιμώρησε με κόκκινη κάρτα τον κεντρικό αμυντικό της Μπόχουμ. Ο Βέγκχορστ που ανέλαβε την εκτέλεση, νικήθηκε από τον Ρίμαν, αλλά ο Ολλανδός πήρε το αίμα του πίσω στο 22ο λεπτό, όταν με ωραίο γυριστό σουτ πέτυχε το 1-0, σκορ που διατηρήθηκε έως το τέλος, με τη Μπόχουμ να χάνει μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση στο 77ο λεπτό, αλλά ο Πάντοβιτς δεν μπόρεσε να νικήσει τον Καστέλς.