Βίρτους Μπολόνια – Μονακό 66-83: Πριγκιπική εμφάνιση Τζέιμς

Η Βίρτους Μπολόνια επέστρεψε φέτος στην EuroLeague, αλλά το πάρτι των Ιταλών χάλασε ο Μάικ Τζέιμς και η παρέα του. Η Μονακό χωρίς να αντιμετωπίσει προβλήματα πέρασε νικηφόρα στην πρεμιέρα της κορυφαίας διοργάνωσης επικρατώντας 66-83.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην πρώτη περίοδο (18-18) όμως στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έκαναν σερί 7-0 για το 18-25 με 2/2 βολές του Μάικ Τζέιμς ενώ ο Τζαρόν Μπλόσομγκεϊμ σκόραρε για το +9, κάνοντας το 23-32 στο 15′. Η ομάδα του Σάσα

Ομπράντοβιτς πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 34-40, έχοντας ως σημείο αναφοράς στην επίθεση τον Μάικ Τζέιμς.

Ο Αμερικανός ανέβασε σταδιακά τη διαφορά και στο 27΄ για πρώτη φορά πήγε σε διψήφια επίπεδα (43-54), ενώ η γ΄ περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 45-63. Όσες προσπάθειες κι΄ αν έκαναν οι παίκτες της Βίρτους προκειμένου να επιστρέψουν στον αγώνα δεν τα κατάφεραν, με συνέπεια το ταμπλό να γράψει 66-83 τελικό σκορ.

Ο Μαϊκ Τζέιμς που πέτυχε 26 πόντους (6/7 βολές, 7/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/1 ριμπάουντ, 6 ασίστ και μόλις δύο λάθη), ήταν ο MVP της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 34-40, 45-63, 66-83.