Βήμα τελικού η Άστον Βίλα (video)

Η Άστον Βίλα επικράτησε στο Ρίβερσαϊντ της Μίντλεσμπρο με 1-0 στον πρώτο αγώνα των ημιτελικών των πλέϊ-οφ της Τσάμπιονσιπ και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση της στον τελικό του Γουέμπλεϊ.

Το γκολ για τους φιλοξενούμενους σημείωσε ο Μάιλ Γιέντινακ στο 15ο λεπτό με γυριστή κεφαλιά μετά από κόρνερ του Γκρίλις.

Στο 44ο λεπτό ο Σνόουντγκρας είχε σουτ στο κάθετο δοκάρι χάνοντας έτσι την ευκαιρία να κάνει το 0-2.

Η Μίντλεσμπρο ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο κι έχασε πολύ
καλές ευκαιρίες να ισοφαρίσει με τον Ασομπαλόνγκα που δεν μπόρεσε να σκοράρει σε τρεις περιπτώσεις. Στην τελευταία μάλιστα με κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή στο 37’ «σημάδεψε» τον τερματοφύλακα της Άστον Βίλα.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι πρόσεξαν την άμυνα τους, οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή και πίεσαν έχοντας καλές στιγμές για γκολ κι ευκαιρίες χαμένες με τους Φάμπιο, Φρεντ και Μπέσιτς.

Στις 15 του μήνα θα διεξαχθεί ο δεύτερος ημιτελικός στο Βίλα Παρκ, ενώ όποια ομάδα προκριθεί, θ’ αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Φούλαμ-Ντέρμπι (πρώτος αγώνας 1-0 για τα Κριάρια) στις 26 του μήνα στο Γουέμπλει με έπαθλο το εισιτήριο για την «χρυσοφόρα» Πρέμιερ Λιγκ.