Βιλερμπάν-Ζενίτ 61-71: Ο Λόιντ έπαιξε και για τους απόντες

Η Ζενίτ, όπως και η Βιλερμπάν προερχόταν από δυο συνεχόμενες ήττες πριν από το τζάμπολ στο “Αστρομπάλ”, είχε δυο σημαντικές απουσίες (Ζαχάροβ και Νέπιερ), στερήθηκε και τον Κουζμνίσκας που τραυματίστηκε στην προθέρμαση, ‘έχασε και τον Φράνκαμπ, ο οποίος τραυματίστηκε στο φρύδι του (13’), αλλά ο Τζόρτναν Λόιντ με την απόδοση του στο δεύτερο ημίχρονο την οδήγησε στην 9η νίκη της, κόντρα στους γηπεδούχους (61-71) για την 15η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Οι Γάλλοι είχαν 1/12 τρίποντα και ήταν ανέφικτο λογικά να φτάσουν στην νίκη που διεκδίκησαν με πείσμα μέχρι το 34′,

όταν και μείωσαν μέχρι τους 5 πόντους (55-60). Τα 10 κοψίματα που είχαν στο παιχνίδι, μαρτυρούν την αμυντική προσπάθεια τους, αλλά στην επίθεση ο Οκόμπο που έπαιξε με επίδεσμο στο χέρι του δεν βοήθησε όσο θα μπορούσε, ενώ μόνο ο Τζόουνς και ο Χάουαρντ είχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Στο τρίτο και στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Βιλερμπάν έφτασε μόλις στα 3 πρώτα λεπτά στην συμπλήρωση των 5 φάουλ και έδωσε μπόνους βολών στην Ζενίτ που είχε πρώτο σκόρερ τον Πόιθρες.