Βιγιαρεάλ – Μαγιόρκα 0-2: Νίκη χωρίς να… ιδρώσει

Παρουσιάζοντας ένα εκπληκτικό αμυντικό πλάνο στο οποίο οι παίκτες της Μαγιόρκα έμειναν πιστοί μέχρι το 94ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι πήραν σπουδαίο διπλό με 2-0 επί της Βιγιαρεάλ.

Οι γηπεδούχοι στο πρώτο ημίχρονο δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν ούτε μία ευκαιρία, ούτε μία σημαντική στιγμή και σε δύο αντεπιθέσεις, είδε την Μαγιόρκα να χάνει στο 10′ με τον Κόστα ευκαιρία αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Ρούλι, όμως στο 33ο λεπτό ο Ροντρίγκες έβγαλε μία εξαιρετική πάσα στα δεξιά και στην πλάτη της άμυνας της Βιγιαρεάλ, ο Κόστα γύρισε την μπάλα και ο Μουρίκι έκανε το πλασέ η μπάλα άλλαξε πορεία στο πόδι του Αλμπιόλ και πήγε στα δίχτυα κάνοντας το 1-0.

Στο δεύτερο μέρος το “Κίτρινο Υποβρύχιο” έκανε δύο ευκαιρίες για γκολ και οι δύο με τον Τσακβουέζε, με την δεύτερη να είναι ένα καταπληκτικό πλασέ στο οριζόντιο δοκάρι στο 74ο λεπτο. Αφού δεν έγινε το 1-1, δύο λεπτά μετά έγινε το 2-0 με το καταπληκτικό γυριστό σουτ του Εντιαγέ που είχε μπει τρία λεπτά πριν στο ματς.

Σπουδαία νίκη για την Μαγιόρκα που παίρνει βαθιά βαθμολογική ανάσα και την Βιγιαρεάλ να χάνει έδαφος για την 6η θέση.