Βιγιαρεάλ – Χετάφε 1-0: Σβηστά και δίκαια (hls)

Καλύτερη η Βιγιαρέαλ στο πρώτο ημίχρονο, με κατοχή και κυκλοφορία μπάλας η ομάδα του Ουνάι Έμερι κατόρθωσε να προηγηθεί στην πρώτη επικίνδυνη της φάση στην περιοχή της Χετάφε, ο Εστουπινιάν γέμισε από αριστερά και ο Μανού Τριγέρος πετάχτηκε για να σκοράρει για 3η φορά στο φετινό πρωτάθλημα (1-0, 10ο λεπτό). Ακίνδυνη η Χετάφε, μόλις μία τελική στο στόχο με την κεφαλιά του Ουνάλ, στο φινάλε του ημιχρόνου ο Πάκο Αλκάθερ σκόραρε (42o λεπτό) όμως το γκολ ακυρώθηκε μετά από την συνδρομή του VAR. Στο δεύτερο ημίχρονο η Βιγιαρεάλ ήταν

και πάλι ανώτερη, με απόλυτη διαχείριση φόρτσαρε λίγο προς το τέλος, έχασε δύο ευκαιρίες όμως το 1-0 παρέμεινε.

Η Βιγιαρεάλ χωρίς να ζοριστεί κατάφερε να πάρει την νίκη που είχε ανάγκη μετά από τρεις ήττες και μία ισοπαλία ανεβαίνοντας στους 15 βαθμούς. Η Χετάφε παραμένει στο βυθό της βαθμολογίας παρέα με την Λεβάντε και μόλις έξι βαθμούς.

Δείτε ΕΔΩ τα καλύτερα στιγμιότυπα της αναμέτρησης.