Βέστερλο-Σερένγκ 2-2: Ισοπαλία… δικαιοσύνης

Την ευκαιρία να πετύχει την πέμπτη συνεχόμενη νίκη της που θα συνέβαινε για πρώτη φορά έχασε η Βέστερλο, η οποία έμεινε στο 2-2 με την Σερένγκ σε ματς για την 12η αγωνιστική της Jupiler League.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που σκόραραν πρώτοι στο 12ο λεπτό με τον Μπερνιέ να αξιοποιεί την ασίστ του Ποατί και να νικά τον Μπολάτ για το 0-1, όμως η Βέστερλο έφτασε στην ανατροπή μέσα σε έξι λεπτά.

Η ισοφάριση ήρθε στο 28′ όταν από σουτ του Μάντσεν η μπάλα κόντραρε στον Ποατί, άλλαξε πορεία

και κατέληξε στα δίχτυα του Γκαλιέ, ενώ στο 33′ από ωραία πάσα του Σαντλί και εξαιρετικό τελείωμα του Νενέ η Βέστερλο προηγήθηκε στο σκορ.

Μετά από τρία λεπτά στο δεύτερο μέρος, η Σερένγκ έφτασε στην ισοφάριση με τον Μάριους να σκοράρει το έκτο φετινό του τέρμα και να χαρίζει έναν βαθμό στην ομάδα του, καθώς στο υπόλοιπο μέρος του παιχνιδιού δεν συνέβη τίποτα το αξιόλογο.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα η Βέστερλο έφτασε τους 19 βαθμούς, ενώ η Σερένγκ τους 11.