Βενέτσια-Παλέρμο 2-1: Ένα βήμα από την άνοδο (highlights)

Η Βενέτσια είχε επικρατήσει στο πρώτο ματς στο Παλέρμο με 1-0 και είχε πάρει το προβάδισμα για πρόκριση στον τελικό των play off ανόδου. Στη Βενετία από νωρίς έδειξε ποιος είναι το αφεντικό και μόλις στο 4′ άνοιξε το σκορ με τρομερό σουτ του Τέσμαν που δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Πιλιατσέλι.

Η ομάδα του Πάολο Βανόλι ήταν καλύτερη και είχε κι άλλες ευκαιρίες για να “κλειδώσει” το ματς και την πρόκριση και το έκανε στο 43′ ύστερα από ωραία ομαδική προσπάθεια στο 43ο λεπτό με τον Τζαμπάνο να κάνει την ασίστ και το Καντέλα

να τελειώνει σωστά μια υποδειγματική επίθεση των γηπεδούχων.

Το δεύτερο ημίχρονο απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα με την Παλέρμο να έχει τη μπάλα στα πόδια και τη Βενέτσια να έχει πλήρως το ρυθμό. Πάντως η Παλέρμο κατάφερε να πετύχει ένα γκολ της τιμής με τον Τραορέ και τη βοήθεια της πλάτης του Σβόμποντα στον οποίο κόντραρε η μπάλα και κατέληξε στα δίχτυα του ανίκητου Γιόρονεν.

Έτσι η Βενέτσια πλέον περιμένει τον νικητή του ζευγαριού Κρεμονέζε-Κατάντζαρο για το τελυταίο βήμα πριν την άνοδο.

Βενέτσια-Παλέρμο 2-1,venetsia-palermo 2-1