Βέλγιο-Ελλάδα 78-64: Πρώτη ήττα της Εθνικής Νέων στο European Challengers

Στην πρώτη ήττα της για την 3η αγωνιστική του European Challenger που διεξάγεται στο Ηράκλειο Κρήτης, γνώρισε η Εθνική Νέων Ανδρών από το Βέλγιο (78-64). Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα μετά τις νίκες επί της Ουκρανίας και της Ρωσίας, παρουσιάστηκε άρυθμο, υποτονικό και χωρίς να έχει την απαιτούμενη διάθεση των παικτών για να είχαν τον έλεγχο του αγώνα, ιδιαίτερα στις αρχές των ημιχρόνων.

Η Εθνική βρέθηκε να χάνει στο 7′ με 20-4 και 48-36 στο 25’, ενώ είχε μειώσει σε 36-30 στο α’ ημίχρονο. Οι παίκτες του Μάνου Μανουσέλη είχαν χαμηλό ποσοστό στο τρίποντο και δεν απείλησαν με ανατροπή του σκορ, τους Βέλγους.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 36-30, 58-45, 78-64