Βαλένθια-Ρεάλ Σοσιεδάδ 0-1: Νίκησε με την εμπειρία της

Για να έρθει η νίκη έβαλε και το… χεράκι του ο Σελίμ Αμαλά, καθώς ο Μαροκινός επθετικός είδε δύο κίτρινες μέσα σε τρία λεπτά (τη 2η στο 45΄). Η Βαλένθια ξεκίνησε το ματς με αποφασιστικότητα και μεγάλη πίεση στον αντίπαλο, αλλά οι Βάσκοι κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ, όταν στο 32ο λεπτό κέρδισαν φάουλ με τον Τίρνεϊ να εκτελεί γρήγορα και με κάθετη πάσα να βρίσκει τον Φερνάντεθ που με ωραία κίνηση πλάσαρε για το 0-1. Τα πράγματα για τη Βαλένθια έγιναν ακόμη χειρότερα στο 45ο λεπτό με την αποβολή του Αμαλά με 2η κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Ογιαρθάμπαλ (δέχτηκε δύο κάρτες μέσα σε

τρία λεπτά).

Στην επανάληψη η ομάα του Αλγουαθίλ διαχειρίστηκε πολύ καλά το ματς και κινδύνευσε ουσιαστικά, μόνο σε μία φάση, σε μία κεφαλιά του Γιάρεμτσουκ που πε΄ρασε πάνω απο τα δοκάρια του Ρεμίρο. Η Ρεάλ Σοσιεδάδ έχει κερδίσει πλέον 4 από τους 6 τελευταίους αγώνες της εκτός έδρας εναντίον ομάδων από τη Βαλένθια στη La Liga, όσες νίκες είχε στα 14 τέτοια παιχνίδια που προηγήθηκαν αυτής της σειράς.