Βαλένθια-Κάδιθ 2-0: Τέλος στην αναμονή 17 ετών!

Η Βαλένθια δεν είχε νίκη στις 4 προηγούμενες αγωνιστικές και η εκκίνησή της στην αναμέτρηση ήταν εντυπωσιακή, αφού στο 4ο λεπτό ο Άμαλαχ είδε την κίνηση του Γκαγιά με τον αρχηγό να πετυχαίνει σπουδαίο γκολ σκάβοντας την μπάλα κι ανοίγοντας το σκορ με το πρώτο γκολ του από τον περασμένο Ιανουάριο.

Στο 22′ η κατάσταση δυσκόλεψε ακόμη περισσότερο για τους φιλοξενούμενους μετά την αποβολή του Ναβάρο με απευθείας κόκκινη κάρτα για μαρκάρισμα επί του Πεπέλου και

4 λεπτά αργότερα ύστερα από φανταστική προσπάθεια του Κορέια που προσπάθησε να σκοράρει με ραμπόνα, η μπάλα κατέληξε στον Ντούρο ο οποίος έγραψε το 2-0 με το 4ο γκολ του στη La Liga.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα αφού η Βαλένθια αρκέστηκε στο προβάδισμα του πρώτου μέρους, δίχως να φανεί απειλητική, στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Μαμαρντασβίλι με 3 επεμβάσεις δεν άφησε το σύλλογο της Ανδαλουσίας να πετύχει το γκολ, το 2-0 ήταν και το τελικό σκορ με τη Βαλένθια να πηγαίνει στους 14 βαθμούς και την Κάδιθ να μένει στους 9.

Βαλένθια: Μαμαρντασβίλι, Κορέια (75′ Φουλκέ), Παουλίστα, Μοσκέρα, Γκαγιά, Πεπέλου, Γέρα, Άμαλαχ (65′ Γκιγιαμόν), Λόπεθ (84′ Γκονθάλεθ), Πέρεθ (84′ Γκοθάλμπεθ), Ντούρο (75′ Γιάρεμτσουκ)

Προπονητής: Ρουμπέν Μπαράχα

Κάδιθ: Λεδέσμα, Καρθελέν, Μερέ (46′ Πιρές), Φάλι, Ερνάντεθ, Αλέχο (46′ Φερνάντεθ), Εσκαλάντε (78′ Σομπρίνο), Κουαμέ, Ναβάρο, Ράμος (65′ Ροζέρ), Γκόμεθ (65′ Γουαρδιόλα)

Προπονητής: Σέρχιο Γκονθάλεθ