Τζόκοβιτς: Εύκολα στην πρεμιέρα

Ο Σέρβος τενίστας νίκησε τον Αμερικανό Αλεξάνταρ Κοβάσεβιτς (Νο 114 στον κόσμο) με 6-3, 6-2, 7-6 και προκρίθηκε στον 2ο γύρο.

Ο “Νόλε” συνάντησε αντίσταση στο τρίτο σετ, όπου ο αντίπαλός του απάντησε στα δύο break του Τζόκοβιτς και προηγήθηκε 6-5, όμως ο Σέρβος ισοφάρισε και «καθάρισε» τη νίκη στο τάι-μπρέικ (7-1).

Στη συνέχεια ο Τζόκοβιτς θα αντιμετωπίσει τον Ούγγρο Μάρτον Φούτσοβιτς, που νίκησε τον Γάλλο Ιγκό Γκρενιέ με 6-3, 5-7, 6-1, 6-3.

Αντίθετα με τον Τζόκοβιτς,

ο Καναδός Φελίξ Οζέ-Αλιασίμ έγινε ο πρώτος παίκτης του Top-10 που αποκλείται, με ήττα από τον Ιταλό Φάμπιο Φονίνι 6-4, 6-4, 6-3.

Ο Βρετανός Κάμερον Νόρι (νο 14 στο ταμπλό) σε 3,5 ώρες επικράτησε του Γάλλου Μπενουά Περ με 7-5, 4-6, 3-6, 6-1, 6-4.

Στα πέντε σετ πέρασαν επίσης, ο Καναδός Ντένις Σαποβάλοφ (6-4, 7-5, 4-6, 3-6, 6-3 τον Αμερικανό Μπράντον Νακασίμα) και ο Αργεντινός Ντιέγκο Σβάρτσμαν (1-6, 6-7, 6-2, 6-0, 6-4 τον Ισπανό Μπερναμπέ Θαπάτα).

Πιο άνετα ο Ισπανός Ρομπέρτο Μπαουτίστα Αγκουτ, που νίκησε τον Κινέζο Γιμπίνγκ Γου 7-6, 6-1, 6-1.