Τζένοα – ΣΠΑΛ 1-0: Πρόκριση για τους “Ροσομπλού”, πρώτη ήττα για Ντε Ρόσι (vid)

Η Τζένοα πανηγύρισε την πρόκριση στη φάση των 32 του κυπέλλου Ιταλίας, επικρατώντας 1-0 της ΣΠΑΛ σε μονό αγώνα στο “Λουίτζι Φεράρις”. Οι δύο ομάδες της Serie B αναμετρήθηκαν για δεύτερη φορά μέσα στον Οκτώβριο, με την Τζένοα να ζευγαρώνει τις νίκες της. Σκόρερ για τους “ροσομπλού” ήταν ο Ισλανδός Άλφρεντ Γκουντμουνσόν, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου. Η Τζένοα είχε ξεκάθαρη υπεροχή και ευκαιρίες για δεύτερο γκολ, ωστόσο αρκέστηκε στο 1-0 που της χάρισε την πρόκριση. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για τον Ντανιέλε ντε Ρόσι μετά την ανάληψη της τεχνικής ηγεσίας της ΣΠΑΛ, έχοντας ήδη μετρήσει μια λευκή ισοπαλία με Τσιταντέλα για το πρωτάθλημα.

Τζένοα – Σπαλ 1-0, Πρόκριση, “Ροσομπλού”, Ντε Ρόσι,tzenoa – spal 1-0, prokrisi, “rosoblou”, nte rosi