ΤΣΣΚΑ – Φενέρμπαχτσε 82-91: Έσπασε η… κατάρα των ντέρμπι

Παιχνίδι υψηλής ποιότητας και έντασης στη Μόσχα, με τις δύο ομάδες να προέρχονται από δύο (ΤΣΣΚΑ) και τρεις (Φενέρ) συνεχόμενες ήττες και να ψάχνουν ανάκαμψη.

Η Φενέρ μπήκε αποφασισμένη και… σκανδαλωδώς εύστοχη, με ηγέτες τους Μπούκερ-Σάγιοκ και προηγήθηκε 25-21 στο δεκάλεπτο με 9/10 δίποντα και 2/3 τρίποντα, την ώρα που στην αντίθετη πλευρά ο Κλάιμπερν κρατούσε όρθια την ΤΣΣΚΑ.

Οι φιλοξενούμενοι έχτισαν διψήφια διαφορά νωρίς στην δεύτερη περίοδο, 21-31, όμως η ΤΣΣΚΑ

αντέδρασε με οδηγούς τους Χάκετ και Σενγκέλια και πήρε προβάδισμα που δεν κράτησε πολύ, 34-33. Με εξαιρετική οργάνωση και τον Βέσελι να αναλαμβάνει ευθύνες (9π στο β΄) η Φενέρ πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ πηγαίνοντας στα αποδυτήρια (45-49).

Τα καλύτερα στιγμιότυπα από την αναμέτρηση ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Φενέρμπαχτσε.

Η ομάδα του Τζόρτζεβιτς αναδείκνυε διαφορετικό πρωταγωνιστή σε κάθε δεκάλεπτο. Στο τρίτο ήταν η σειρά του Μάρκο Γκούντουριτς να εμπνεύσει την ομάδα του με 8 μαζεμένους πόντους, με τη διαφορά να φτάνει ως το +12, 55-67 και να ολοκληρώνεται στο 62-69 στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Μία από τα ίδια και στην τέταρτη περίοδο, με δραματικό όμως φινάλε. Η Φενέρ προηγήθηκε 74-64, ο λυσσασμένος Κλάιμπερν το γύρισε μόνος του ως το 78-81, όμως εκεί μίλησε ο μεγάλος Ντε Κολό. Τρίποντο για το 78-84, άλλο ένα για το 80-87 και μεγάλη νίκη για την Φενέρ, που ανέβηκε στο 3-5. Η ΤΣΣΚΑ υποχώρησε στο 4-4 μετά την τρίτη σερί ήττα της, κάτι που είχε να της συμβεί από τη σεζόν 2016-17.

ΤΣΣΚΑ – Φενέρμπαχτσε 82-91, Έσπασε …,tsska – fenerbachtse 82-91, espase …