Τσιτσιπάς-Έβανς 2-0: «Αέρας» στην επόμενη φάση

Μία ώρα και 18 λεπτά χρειάστηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς για να προκριθεί στην επόμενη φάση του τουρνουά, ξεπερνώντας άνετα το εμπόδιο του Ντάνιελ Έβανς με 2-0 σετ (6-3-6-4).

Ο Έλληνας τενίστας μπήκε στο ματς με… άλλον αέρα και έκανε μπρέικ στο δεύτερο γκέιμ, παίρνοντας προβάδισμα 3-0. Από εκεί και πέρα κράτησε το σερβίς του και έφτασε εύκολα στην κατάκτηση του πρώτου σετ.

Στο δεύτερο είχαμε ίδια εικόνα ακριβώς, με τον Τσιτσιπά να «σπάει» το σερβίς του αντιπάλου του στο πρώτο γκέιμ! Εν συνεχεία ο Έβανς προσπάθησε να φτάσει και αυτός σε κάποιο μπρέικ, όμως το Νο.5 του κόσμου είχε διαφορετική άποψη και έφτασε στη νίκη με 2-0 σετ, κλείνοντας μάλιστα τον αγώνα με άσο.

Επόμενος αντίπαλος ο νικητής από το ζευγάρι του Κορεντίν Μουτέ με τον Κάμερον Νόρι.