Τσιτσιπάς – Ντε Μινόρ 2-0: Ξεπέρασε το εμπόδιο του Αυστραλού και βλέπει τελικό!

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πέτυχε εμφατική νίκη επί του Ντε Μινόρ με 2-0 σετ και προκρίθηκε στον ημιτελικό του Barcelona Open. Αυτή ήταν η ένατη διαδοχική επικράτηση του Τσιτσιπά επί του Αυστραλού. Με ποιον θα παίξει για μια θέση στον τελικό θα το μάθει από την έκβαση των αγώνων των ζευγαριών Αλκαράθ-Νταβίντοβιτς και Σερούντολο-Έβανς.

Ο Στεφ αφού προσπέρασε το εμπόδιο του Σαποβάλοφ, βρέθηκε αντιμέτωπος με τον Ντε Μινόρ. Αυτός είχε προκριθεί μιας

και ο αντίπαλός του στην προηγούμενη φάση αποσύρθηκε λόγω ασθένειας. Στο ματς, ο Έλληνας τενίστας έδειξε την κλάση του και κυριάρχησε καθόλη την διάρκεια της αναμέτρησης.

Στο πρώτο σετ, ο Στεφ παρότι κέρδισε στο στρίψιμο του νομίσματος αποφάσισε να υποδεχθεί όπως είχε πράξει και στην πρεμιέρα του με τον Κατσίν. Το μπρέικ ήρθε νωρίς και συγκεκριμένα στο 2-1 και αυτό έδωσε ώθηση στον Τσιτσιπά ο οποίος έκλεισε το σετ με 6-4 εντός 41 λεπτών.

Στο δεύτερο, ο Τσιτσιπάς ακολούθησε την τακτική του πρώτου σετ και έφτασε στο μπρέικ πάλι στο 2-1 και δημιουργώντας προβλήματα στο παιχνίδι του Αυστραλού τενίστα πήρε την νίκη με 6-2.