Τσέλσι-Ρεάλ Μ. 1-3: Με σόου Μπενζεμά έφυγε για τα ημιτελικά (vids, pic)

Εντυπωσιακή και ουσιαστική η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε καθοριστικό βήμα πρόκρισης στα ημιτελικά του Champions League μετά το 3-1 επί της Τσέλσι στο “Στάμφορντ Μπριτζ“.

Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι άνοιξε το σκορ στο 21′, όταν ο Βινίσιους έκανε εξαιρετική ενέργεια από τα αριστερά, έβγαλε ωραία σέντρα για να σκοράρει με άπιαστη κεφαλιά ο Καρίμ Μπενζεμά.

Τρία λεπτά μετά η Ρεάλ Μαδρίτης ξαναχτύπησε, ο Μόντριτς έβγαλε υπέροχη σέντρα και ο Καρίμ Μπενζεμά με

μία ακόμα εκπληκτική κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα κόντρα στην Τσέλσι.

Πέντε λεπτά πριν φύγει το πρώτο ημίχρονο η Τσέλσι επέστρεψε στο ματς με τον Κάι Χάβερτζ να σκοράρει με ωραία κεφαλιά μέσα από την περιοχή και να δίνει νέο ενδιαφέρον στο ματς.

Η Τσέλσι ότι πλάνο κι αν είχε σχεδιάσει στα αποδυτήρια καταστράφηκε στα 40 δευτερόλεπτα, όταν ο Μεντί έκανε ολέθριο λάθος και ο Καρίμ Μπενζεμά που παραμόνευε έκλεψε τη μπάλα για να πλασάρει σε κενή εστί και να κάνει 3-1 με ένα ακόμα χατ-τρικ.

Μάλιστα, ο Γάλλος επιθετικός έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία που πέτυχε χατ-τρικ εναντίον της Τσέλσι, η οποία μέχρι το βράδυ της Τετάρτης δεν είχε δεχθεί από κανέναν άλλον παίκτη τρία γκολ.

Marcaron 3+ goles fuera de casa ante clubes ingleses en #UCL.