Τρόμαξε αλλά νίκησε η Μπάνβιτ (video)

Η πρωτοπόρος του τρίτου ομίλου Μπάνβιτ, έπαιξε με τη φωτιά υποδεχόμενη την ουραγό Ρόζα Ράντομ, αλλά τελικά επιβλήθηκε 74-64 με πρωταγωνιστή τον Κούλιγκ.

Οι Τούρκοι ξεκίνησαν νωθρά και βρέθηκαν πίσω 4-10 στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης. Είχαν απάντηση όμως και με σερί 9-0, πέρασαν μπροστά δείχνοντας ότι θα έχουν εύκολο έργο. Προηγήθηκαν με 14 πόντους 43-29 στις αρχές του δευτέρου μέρους και κάπου εκεί πίστεψαν πως όλα έχουν τελειώσει.

Ο Πούντερ όμως είχε διαφορετική γνώμη για τους Πολωνούς και τους οδήγησε σε 12 αναπάντητους πόντους, βάζοντας φωτιά στο ματς.

Οι
2 αντίπαλοι πήγαιναν πόντο πόντο, αλλά τα 4 τελευταία λεπτά ήταν υπόθεση Ντάμιαν Κούλιγκ. Ο διεθνής Πολωνός έκανε τη ζημιά στους συμπατριώτες του και με απολογισμό 22 πόντων και 9 ριμπάουντ ήταν ο πολυτιμότερος της αναμέτρησης, σβήνοντας και την παρουσία του Πούντερ, ο οποίος πέτυχε 26 πόντους τρομάζοντας τους Τούρκους.

Η Μπάνβιτ αποσπάστηκε με 2 βαθμούς στην κορυφή ενώ η Ρόζα Ράντομ, έχει μόλις 1 νίκη σε 12 ματς