Τρίποντη «τορπίλη» από τον Φοίνικα

Πλώρη, τουλάχιστον, για την τρίτη θέση της βαθμολογίας στην κανονική περίοδο έβαλε ο Φοίνικας Σύρου μετά τη σημερινή του νίκη με 3-0 σετ (25-18, 29-27, 25-22) επί του Ηρακλή.

Οι Συριανοί είχαν σούπερ Πέτερλιν, σταθερό Γιορντάνοφ και με 9 άσσους (6 στο 2ο σετ) πήραν το τρίποντο εξασφαλίζοντας και το πλεονέκτημα της ισοβαθμίας με τον «γηραιό» ο οποίος στα δύο πρώτα σετ δεν εκμεταλλεύτηκε προβάδισμα στο
σκορ. Ο Φοίνικας έφτασε στους 27 βαθμούς και προσπέρασε τον ΠΑΟΚ που έχει 26 αλλά δύο αγώνες λιγότερους (αύριο με την Παναχαϊκή και με τη Νίκη Αιγινίου). Ο Ηρακλής έμεινε στους 21 βαθμούς, έναν βαθμό πίσω από τον Ηρακλή Χαλκίδας.

Ο Πολωνός τεχνικός της ομάδας του Φοίνικα Όσκαρ Κάσμαρτσικ τόνισε: «Αυτό που μετρά είναι η νίκη και πως δείξαμε μία καλή εικόνα. Ο κόσμος πιστεύω πως έμεινε ευχαριστημένος με την απόδοσή μας και την προσπάθεια των παικτών μου. Έχουμε ένα δύσκολο παιχνίδι μπροστά μας για το ChallengeCup, αλλά κι αυτό που ακολουθεί με την Κηφισιά εκτός έδρας».

Από την πλευρά του ο προπονητής του Ηρακλή Γιάννης Ορφανός είπε: «Χάσαμε εμείς καθαρά, χάσαμε ένα… δικό μας παιχνίδι. Δεν αποδώσαμε καθόλου καλά στην υποδοχή και δεν είχαν σωστά τελειώματα στην επίθεση. Το 3-0 ίσως είναι και λίγο πλασματικό, αφού το δεύτερο σετ ήταν δικό μας και αν το παίρναμε, κανείς δεν ξέρει τι θα γινόταν από εκεί και πέρα».

Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 9 άσσους, 43 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 8 άσσους, 36 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.

Οι συνθέσεις:

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Κάζμαρτσικ): Χήρας 6 (2/2 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μαρούλης 5 (2/3 επ, 3 άσσοι), Λινζ 8 (6/22 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 55% υπ -40% άριστες), Γιορντάνοφ 21 (17/39 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Πέτερλιν 16 (14/22 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 25% υπ -0% άριστες), Γάτσης 4 (2/6 επ, 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 31% υπ – 25% άριστες), Κογκαλίδης, Σούρδι 0 (0/2 επ, 25% υπ - 25% άριστες)

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Προύσαλης 4 (1/1 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τζιουμάκας 10 (8/13 επ, 2 άσσος, 36% υπ -28% άριστες), Εφραιμίδης 2 (2/3 επ, 33% υπ -33% άριστες), Φέργκιουσον 7 (5/7 επ, 2 μπλοκ), Αρμενάκης 15 (10/34 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Φωτιάδης 6 (5/9 επ, 1 άσσος) / Μπαμπαλιούτας (λ, 71% υπ – 43% άριστες), Μπουράκης (λ), Μούχλιας, Ευγενίδης, Ελευθερίου 6 (5/10 επ, 1 άσσος, 35% υπ – 25% άριστες)

*Πριν τον αγώνα βραβεύτηκε ως MVP Βίκος Cola της 12ης αγωνιστικής ο λίμπερο του Φοίνικα Δημήτρης Ζήσης.