Τρεις ώρες... Μούρθια!

Σε ένα "μαραθώνιο" παιχνίδι που διήρκεσε τρεις ώρες, η Μούρθια ήταν η μεγάλη νικήτρια φεύγοντας με τη νίκη 79-65 από τη Σμύρνη κόντρα στην Καρσίγιακα και αποκτώντας έτσι προβάδισμα για το Final Four του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η βλάβη στον φωτεινό πίνακα του γηπέδου στο ημίχρονο αλλά και η ένταση που προκλήθηκε ανάμεσα στην εξέδρα (βροχή αντικειμένων) και τον Ρόχας της Μούρθια λίγο πριν το τέλος, ήταν τα δύο περιστατικά που οδήγησαν στην ολοκλήρωση του αγώνα τα μεσάνυχτα
κι ενώ είχε ξεκινήσει στις 21:00!

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι Ισπανοί ήταν καθόλα ανώτεροι, κράτησαν με εξαιρετική άμυνα στους 30 πόντους του Τούρκους στο ημίχρονο (30-49) κάνοντας από εκεί και πέρα περισσότερο διαχείριση και διασφαλίζοντας ένα πολύτιμο +14 ενόψει της ρεβάνς σε ισπανικό έδαφος.

Ο Αουγκούστο Λίμα έκανε μεγάλο παιχνίδι για τη Μούρθια με 24 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ πρώτος σκόρερ για την Καρσίγιακα ήταν ο Τζάροντ Τζόουνς με 16 πόντους.