Το «τείχος» της Κρήτης

Στα οκτώ τελευταία παιχνίδια του στο «Γεντί Κουλέ», ο Ολυμπιακός δεν έχει δεχθεί γκολ σε όλες τις διοργανώσεις.
Μάλιστα, η εστία του έχει να παραβιαστεί από τις 17 Σεπτεμβρίου του 2006, δηλαδή δώδεκα ολόκληρα χρόνια. Τότε είχε «πληγωθεί» από ένα δικό του παιδί, τον Πίτερ Οφορίκουε. Ο Γκανέζος φορ είχε ανοίξει το σκορ στο 29ο λεπτό με σουτ. Τελικώς οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 2-1 με την κεφαλιά του Ριβάλντο και το πρώτο γκολ του Φέλιξ Μπόρχα στο ελληνικό πρωτάθλημα στο 86ο λεπτό.
Η ομάδα του Πειραιά έχει να ηττηθεί στο Ηράκλειο από τις 23 Οκτωβρίου του 2005. Τότε είχε χάσει 1-0 με τους «Κρητικούς» να παίρνουν χάρη σε γκολ του Νίκου Μαχλά.
Υπενθυμίζουμε πως την Κυριακή οι "ερυθρόλευκοι" θα αντιμετωπίσουν τον ΟΦΗ στο "Γεντί Κουλέ". Η σέντρα θα γίνει στις 20.30 και ο αγώνας θα μεταδοθεί απευθείας από τα κανάλια novasports.