Το Περιστέρι προσγείωσε το «δικέφαλο»

Το Περιστέρι του Αργύρη Πεδουλάκη έκανε το… μπαμ στην πρεμιέρα της basket league, καθώς επιβλήθηκε της ΑΕΚ με 83-80. Η Ενωση άγγιξε το… θαύμα, καθώς από το -20, πλησίασε στο καλάθι (79-77) 33΄΄ πριν το
τέλος της αναμέτρησης, χωρίς να το καταφέρει. Χάροου (21π, 6 ασ), Μπεντιλ (16π.) και Βασιλόπουλος (12π.) ήταν οι κορυφαίοι και οι παίκτες που στα κρίσιμα τελευταία δευτερόλεπτα έβαλαν τη σφραγίδα τους στη νίκη της ομάδος τους. Ο πρώτος είχε έξι πόντους στο τέλος και την κρίσιμη ασίστ για το καλάθι του Μπέντιλ, ενώ λίγα δευτερόλεπτα νωρίτερα ο Βασιλόπουλος είχε πετύχει σημαντικό τρίποντο.

Η ΑΕΚ μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο βρισκόμενη πίσω με 20 πόντους (67-47), αλλά δεν κατάφερε να πραγματοποιήσει μία επική ανατροπή και να ξεκινήσει με το δεξί το φετινό πρωτάθλημα. Ο Μέις σταμάτησε στους 22 πόντους, ενώ έδωσε και 8 ασίστ! Το απόλυτο σε τρεις προσπάθειες πίσω από τα 6,75 είχε ο Γκρίφιν (13π.), με τους Λαρεντζάκη (12π) και Ματσιούλις (13π.) να έχουν επίσης διψήφιο αριθμό πόντων.

Στην αρχή ΑΕΚ, στη συνέχεια Περιστέρι…

Με το πόδι στο γκάζι μπήκε η ΑΕκ στο παιχνίδι, αποκτώντας αέρα πέντε πόντων στα πρώτα 90 δευτερόλεπτα, αλλά οι Περιστεριώτες ξεπέρασαν γρήγορα τον… αιφνιδιασμό τους. Μπορεί να βρέθηκαν να κυνηγούν το σκορ για έξι λεπτά, αλλά μετά το 10-11 της Ενωσης αντέδρασαν ουσιαστικά και πήραν τα ηνία του αγώνα. Με επί μέρους σκορ 9-3 προηγήθηκε με 6 (19-13) και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +4 (21-17).

Την «έπνιξε» στην άμυνα του

Το σύνολο του Αργύρη Πεδουλάκη κράτησε την ΑΕΚ άποντη για πεντέμισι λεπτά στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου και «έχτισε» διψήφια διαφορά (30-17). Το τρίποντο του Σάκοτα 4:36 πριν την ανάπαυλα διέκοψε το σερί 9-0 των γηπεδούχων, οι οποίοι συνέχισαν να κυριαρχούν στον αέρα. Οι φιλοξενούμενοι με πολλά προβλήματα στην άμυνα και ακόμα περισσότερα στην επίθεση (23-8 το δεκάλεπτο) βρέθηκαν πίσω ακόμα και με 19 πόντους (44-25), χάρη στο καλάθι του Ντανιέλ στην εκπνοή του πρώτου μέρους.

Οι επιθέσεις των πρώτο λόγο

Η ΑΕΚ μπήκε μεταμορφωμένη προς το καλύτερο επιθετικά, καθώς μέχρι τα μισά της τρίτης περιόδου είχε πετύχει περισσότερους πόντους (12) από όσους σημείωσε στα προηγούμενα δέκα λεπτά. Ωστόσο το Περιστέρι έβρισκε λύσεις και αυτό επιθετικά κρατώντας τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα (52-37). Τα τρίποντα των Βασιλόπουλου και Κλάρκ έστειλαν το ΓΣΠ στο +21 (58-37) και σε αυτά τα επίπεδα κυμάνθηκε όλη την ώρα η διαφορά μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (67-47).

Άγγιξε το… θαύμα

Όπως στην πρώτη περίοδο, έτσι και στην τελευταία η Ενωση ξεκίνησε με 5-0, με τον Ματσιούλις να έχει από ένα τρίποντο σε αυτά τα δύο σερί. Ο Πεδουλάκης «θορυβήθηκε» και πήρε αμέσως τάιμ άουτ για να κόψει τη φόρα της αντιπάλου του. Τα επιπόλαια λάθη των γηπεδούχων επιθετικά, σε αντίθεση με την ΑΕΚ έδωσε στην τελευταία το δικαίωμα να δημιουργήσει σερί 9-0, το οποίο διακόπηκε από την τεχνική ποινή που δέχθηκε ο Μπάνκι για διαμαρτυρία. Σε τρία λεπτά οι φιλοξενούμενοι είχαν «ροκανίσει» τη μισή διαφορά που τους χώριζε από τους Περιστεριώτες, ενώ για πρώτη φορά πλησίασαν στους οκτώ, χάρη στο τρίποντο του Γιαννόπουλου (70-62). Ο Χάροου ήταν ο μόνος που είχε καθαρό μυαλό στα κρίσιμα λεπτά και με δικούς του πόντους οι γηπεδούχοι κρατούσαν… μακριά τη ΑΕΚ, αλλά το σύνολο του Μπάνκι εκμεταλλεύτηκε κάθε ευκαιρία που το δόθηκε. Με 4/4 τρίποντα και γκολ φάουλ η Ενωση πλησίασε στο καλάθι 79-77 36΄΄ πριν το τέλος. Η… μαγική ασίστ το Χάροου και το καλάθι του Μπέντιλ 15΄΄ πριν ακουστεί η κόρνα της λήξης έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ του Περιστερίου.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 44-25, 67-47, 83-80

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Αργύρης Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 12 (2), Χάροου 21 (1), Γκρέι 10 (1), Σίρκο 1, Ντάνιελ 9, Μουράτος 7, Σκορδίλης 1, Φιλιππάκος, Κλαρκ 6 (2), Αγραβάνης, Μπέντιλ 16 (2)
ΑΕΚ (Λούκα Μπάνκι): Λαρεντζάκης 12 (1), Ματσιούλις 13 (2), Χάντερ 6, Ρογκαβόπουλος, Μέις 22 (3), Μωραϊτης, Σάκοτα 5 (1), Καββαδάς, Γιαννόπουλος 5 (1), Τσαλμπούρης, Γκρίφιν 13 (3), Ρόμπερσον 4