Θρίαμβος της Λίβερπουλ σε ένα ξέφρενο ντέρμπι... (video)

Η Λίβερπουλ ήταν η νικήτρια στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής της Premier League με σκορ 2-1 επί της Τόττεναμ.

Το παιχνίδι στο Άνφιλντ εξελίχθηκε όπως ακριβώς το περίμεναν οι φίλαθλοι της Λίβερπουλ, της
Τόττεναμ κι όχι μόνον!

Η ομάδα του Λονδίνου μπήκε δυνατά και κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 1ο λεπτό με τον Κέϊν.
Οι «κόκκινοι» προσπάθησαν να απαντήσουν πιέζοντας, ενώ στο ίδιο χρονικό διάστημα και η Τόττεναμ είχε τις ευκαιρίες της για κάτι καλύτερο..

Η
ομάδα του Κλοπ βρήκε την ισοφάριση στο 52ο λεπτό με τον Χέντερσον κι αυτό είχε ως αποτέλεσμα στη συνέχεια οι δύο ομάδες να επιδοθούν σε μια συναρπαστική διαδικασία πολλών φάσεων μπροστά στις δύο εστίες.

Το νικητήριο τέρμα της Λίβερπουλ μπήκε στο 75ο λεπτό με πέναλτι που έκανε ο Οριέ στον Μανέ και μετέτρεψε σε γκολ ο Σαλάχ.

Με αυτό η Λίβερπουλ παρέμεινε στην κορυφή με 27 πόντους, πέντε παραπάνω από την Μάντσεστερ Σίτι ενώ η Τόττεναμ έμεινε με την πίκρα μιας εμφάνισης που θα μπορούσε να της δώσει κάτι παραπάνω εάν ήταν λίγο πιο τυχερή..