Θέλτα-Ατλέτικο 1-2: Πρεμιέρα με νίκη για τους πρωταθλητές (hls)

Το πρώτο ημίχρονο είχε αργό τέμπο με τις ομάδες να περιορίζουν στο ελάχιστο το ρίσκο και να προσέχουν πολύ στα μετόπισθεν.
Η Ατλέτικο ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στην πρώτη ευκαιρία της στο παιχνίδι μετά από εξαιρετική προσπάθεια του Λεμάρ και καταπληκτικό σουτ του Κορέα, ο οποίος σημείωσε το πρώτο τέρμα της ομάδας του στη σεζόν.

Μοναδική στιγμή απειλής και τελική των γηπεδούχων στο πρώτο μέρος ήταν με σουτ του Άσπας στα χέρια του Όμπλακ στο 38ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Άσπας ισοφάρισε με πέναλτι που αμφισβήτησαν έντονα οι φιλοξενούμενοι στο 59ο λεπτό, όμως στο 64 ο Κορέα αξιοποίησε την πολύ ωραία πάσα του Σαούλ για το 1-2. Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με τις ομάδες να μένουν με 10 παίκτες αφού αποβλήθηκαν οι Μάγιο και Ερμόσο στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.