Τέτοιες ανατροπές μόνο η Μπάρτσα!

Η Μπαρτσελόνα μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 κόντρα στη Ρεάλ Σοσιεδάδ αλλά έφυγε από το «Ανοέτα» με τη νίκη επικρατώντας 4-2.

Το συγκρότημα του Ερνέστο Βαλβέρδε αιφνιδιάστηκε καθώς μετά το πρώτο μισάωρο βρισκόταν πίσω στο σκορ με 2-0 χάρη σε γκολ των Γουίλιαν στο 11ο και Χουάνμι στο 34ο λεπτό. Ωστόσο, έξι λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου μέρους οι «μπλαουγκράνα» μείωσαν σε 2-1 με τον Παουλίνιο ενώ στην επανάληψη ο Λουίζ Σουάρες ανέλαβε δράση. Ο Ουρουγουανός επιθετικός έφερε το ματς στα ίσια στο 50ο λεπτό με τρομερή λόμπα ενώ στο 71ο λεπτό διαμόρφωσε το 3-2. Το τελικό 4-2 πέτυχε ο Μέσι στο 84ο λεπτό.

Με αυτή τη νίκη οι Καταλανοί έφτασαν τους 51 πόντους, έμειναν μόνοι πρώτοι και σε απόσταση εννιά βαθμών από τη δεύτερη Ατλέτικο.

Στο άλλο παιχνίδι που διεξήχθη νωρίτερα Εσπανιόλ και Μπιλμπάο πήραν από έναν πόντο αφού έμειναν στο 1-1.