Τένις: Άνετα στον επόμενη γύρο η Σάκκαρη (vid)

Η Ελληνίδα τενίστρια χρειάστηκε 92 λεπτά για να φτάσει στη νίκη και δυσκολεύτηκε μόνο στο πρώτο σετ, το οποίο κέρδισε με ανατροπή 7-5. Η Εσθονή αντίπαλός της είχε προηγηθεί 5-2, όμως με αντεπίθεση διαρκείας, η Ελληνίδα τενίστρια κατάφερε να γυρίσει το σετ και να το κατακτήσει. Στο δεύτερο σετ επέβαλλε τον ρυθμό της και έφτασε άνετα στη νίκη (6-2).

Η Ελληνίδα τενίστρια είχε 7 άσους έναντι πέντε της αντιπάλου της, ενώ τα λάθη ήταν 19-16. Η Σάκκαρη πανηγύρισε την έκτη της νίκη σε δέκα ματς κόντρα στην Κόνταβεϊτ. Παράλληλα, έφτασε τις 350 νίκες στην καριέρα της. Στον επόμενο γύρο, η Ελληνίδα τενίστρια θα αντιμετωπίσει την Νίνα Στογιάνοβιτς, η οποία νίκησε 2-0 σετ (6-3, 6-3) τη Χιμπίνο. Την αναμέτρηση της Σάκκαρη παρακολούθησε από κοντά και ο Υφυπουργός Αθλητισμού, Λευτέρης Αυγενάκης.