Συνεχίζει η Σάκαρη στο Ακαπούλκο!

Ύστερα από 1 ώρα και 38 λεπτά αγώνα η Μαρία Σάκκαρη κατόρθωσε να πετύχει στο Μεξικό την πρώτη της νίκη σε κυρίως ταμπλό WTA διοργάνωσης για το 2018. Συγκεκριμένα η 22χρονη Ελληνίδα πρωταθλήτρια επικράτησε της Λάρα Αρουαμπαρένα με 2-0 σετ, για να προκριθεί στον 2ο γύρο του τουρνουά «Abierto Mexicano» στο Ακαπούλκο. Η Σάκκαρη νίκησε την Ισπανίδα αντίπαλο της με 6-3, 7-6 (1) και συνεχίζει στις ''16''.
Στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, η Σάκκαρη θα αντιμετωπίσει την αθλήτρια από την Ελβετία, Στέφανι Φέγκελε, που ξεπέρασε το εμπόδιο της γερμανίδας Τατιάνα Μαρια με 2-0 σετ, 6-2, 7-5, ενώ σε περίπτωση που καταφέρει να πάρει την πρόκριση στον 3ο γύρο, η νεαρή πρωταθλήτρια θα παίξει με την νικήτρια του ζευγαριού ανάμεσα στην Αμερικανίδα, Σλόαν Στέφενς και την Αράντσα Ρους από την Ολλανδία.