"Σβηστά" 3-1 την Ιαπωνία, η Βραζιλία

Αήττητη για 6ο συνεχόμενο παιχνίδι παρέμεινε η Βραζιλία. Σε φιλικό ματς που διεξήχθη στο "Πιέρ Μορουά" του Λιλ επικράτησε με σκορ 3-1 της Ιαπωνίας.

Το σκορ άνοιξε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Νεϊμάρ στο 17΄ και λίγα λεπτά αργότερα,ο άσος της Παρί Σεν Ζεμέν είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα του, πάλι με πέναλτι, αλλά ο τερματοφύλακας της Ιαπωνίας, Έιτζι Καγουασίμα, έπεσε σωστά στην δεξιά του γωνία και έδιωξε σε κόρνερ.

Με την εκτέλεση του κόρνερ η μπάλα έφτασε έξω από την περιοχή στον Μαρσέλο και ο άσος της Ρεάλ έγραψε το 2-0 (17o λεπτό). Τ ο αξιοσημείωτο δεν είναι ότι σκόραρε ο Μαρσέλο, αλλά ότι το έκανε με το δεξί πόδι!

Ο Γκαμπριέλ Ζεσούς πέτυχε το 3ο γκολ της Εθνικής στο 36΄. Τρία γκολ μέσα σε 26 λεπτά για τη Σελεσάο. Οι Ασιάτες πέτυχαν το γκολ της τιμής στο 63΄ με τον Τομοάκι Μακίνο.