Στρίκερ – Τσιτσιπάς 3-2: Πρόωρος αποκλεισμός

Tο νο7 της παγκόσμιας κατάταξης έπεσε θύμα έκπληξης από τον 21χρονο Ελβετό, μετά από ένα συγκλονιστικό ματς που διήρκησε περισσότερο από 4 ώρες και κρίθηκε στα 5 σετ (5-7, 7-6, 7-6, 6-7, 6-3).

Ο Στρίκερ, ξεκίνησε από τους προκριματικούς και έφτασε αισίως τις 5 νίκες στη διοργάνωση.

Ο νεαρός, επικράτησε στο πρώτο σετ με 7-5 , ενώ τα τρία επόμενα τρία σετ κρίθηκαν στο τάι μπρέικ, παρά το γεγονός ότι στη

διάρκειά τους οι δύο τενίστες έκαναν μπρέικ ο ένας στο σερβίς του άλλου.

Ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε, κατακτώντας το δεύτερο και τρίτο σετ με 7-6 (2), 7-6 (5), αλλά στο τέταρτο ο Ελβετός έφερε το παιχνίδι σε απόλυτη ισορροπία με το 7-6 (6).

Τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν καλά στη συνέχεια για τον Έλληνα πρωταθλητή, ο οποίος στο πέμπτο σετ βρέθηκε να χάνει με 3-0 και 4-1, μη μπορώντας να «σπάσει» στο σερβίς του αντιπάλου του.

Ο Στρίκερ είχε και τη ψυχολογία με το μέρος του κι έφτασε σχετικά άνετα στη νίκη με 6-3 και στον 3ο γύρο θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει την είσοδό του στους «16» απέναντι στο νικητή του αγώνα ανάμεσα στον Μπονζί και στον Γιούμπανκς.