Στον τελικό του κυπέλλου η Εφές

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποιήσε η 'Εφες κερδίζοντας την Νταρουσάφακα στον προημιτελικό του κυπέλλου της Τουρκίας με 90-76.
Από νωρίς έβαλε τις βάσεις για την πρόκριση καθώς προηγήθηκε με 15 πόντους στο ξεκίνημα της αναμέτρησης για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με 26-11.
Σε όλη την διάρκεια του αγώνα βρισκόταν στην θέση του οδηγού με την Νταρουσάφακα να βελτιώνει την άμυνα της στην δεύτερη περίοδο που έκλεισε με επί μέρους σκορ 17-12 με την
Έφες όμως να έχει μια διαφορά ασφαλείας 10 πόντων.
Ακόμα πιο δυνατά μπήκε στο 2ο ημίχρονο η ομάδα του Αταμάν βάζοντας 26 πόντους για να ολοκληρώσει την 3η περίοδο μπροστά με 63-53.
Το τελικό 90-76 έδωσε μια εύκολη πρόκριση σην Έφες που είχε κορυφαίο παίκτη τον Κροάτη Κρούνοσλαβ Σίμον που τελέιωσε το ματς με 26 πόντους και 6 ασίστ. (7/11 τρίποντα, 3/4 δίποντα, 2/3 βολές).
Για την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ ξεχώρισε ο Αμερικάνος Σκότι Ουίλμπεκιν που τελείωσε τον αγώνα με 17 πόντους και 7 ασίστ.

Δεκάλεπτα: 26-11, 38-28, 64-53, 90-76

Αναντολού Εφές (Αταμάν): Μότουμ 9 (1), Ντάνστον 10 (7 ριμπάουντ), Μπαλμπάι 14 (1 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σιμόν 29 (7/11 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ντράγκιτς 4, Ντεμίρ, Μπατούκ 2, Μπράοιυντ 8 (1), ΜακΚόλουμ 14 (3), Μουσταφά, Μπιτίμ.

Νταρουσάφακα (Μπλατ): Ολάνο 4, Μπελ 14 (2), Ερικ 9 (7 ριμπάουντ), Ουίλμπεκιν 17 (3/5 τρίποντα, 7 ασίστ), Κιντ 10 (2), Οζντεμίρογλου, Αλντεμίρ, Τζόνσον 11 (11 ριμπάουντ), Οζμιζράκα, Μπαϊγκούλ 5 (1), Ουλουμπάι 6 (1)