Στον τελικό η Χολόν, δεν έφτανε ο Περπέρογλου

Στον τελικό του πρωταθλήματος Ισραήλ προκρίθηκε η Χαποέλ Χολόν με δύσκολη νίκη 80-76 επί της Χάποελ Ιερουσαλήμ μπροστά σε σχεδόν 11 χιλιάδες φιλάθλους στην «Μενόρα Μιβταχίμ Αρένα» του Τελ Αβίβ. Στη μέση έμεινε η ανατροπή που σκάρωσε η παρέα του Περπέρογλου (19 πόντοι). Καθοριστικοί για τους νικητές οι Χόλογουεϊ (24π) και Χάμιλτον (21π, 10ρ). Μακάμπι Τελ Αβίβ – Χαποέλ Χολόν ο τελικός.

Για 30 λεπτά η Χαποέλ Χολόν έδειχνε πως θα έπαιρνε εύκολη νίκη απέναντι στην Χαποέλ Ιερουσαλήμ, αφού κρατούσε σταθερά το προβάδισμα (22-20, 46-41, 66-55 τα δεκάλεπτα). Οι τύποις φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν την τέταρτη περίοδο με 14-2 επιμέρους σκορ, γύρισαν το ματς ανάποδα και πήραν οι ίδιοι κεφάλι στο σκορ (68-69), εντούτοις η Χολόν αναδιοργανώθηκε και πήρε τη δύσκολη νίκη.