Στο τέλος πέρασε η Άλμπα

Στα ημιτελικά του Eurocup πέρασε η Άλμπα κερδίζοντας στο Βερολίνο 79-75 τη Μάλαγα και με 2-1 νίκες απέκλεισε την νικήτρια του 2017.

Η Άλμπα κράτησε την Μάλαγα στους 11 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο και με επί μέρους σκορ 17-11 έκανε την ανατροπή και πήρε μία σπουδαία πρόκριση.Στο πρώτο ημιχρονο ο Λεσόρ δεν είχε αντίπαλο κάτω από τα δύο καλάθια κάνοντας τη ζημιά στους Γερμανούς.Ο Φινλανδός Σάσου Σάλιν ακολουθούσε
τον Λεσόρ εκτελώντας πίσω από τα 6.75 με τη Μάλαγα να κλείνει το ημίχρονο μπροστά με τρεις (36-39).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Ισπανοί πέρασαν μπροστά ακόμα και με 13 πόντους φτάνοντας την διαφορά στη μέγιστη τιμή της (51-64) όμως η Άλμπα έκλεισε το δεκάλεπτο τρέχοντας σερί 11-0 για το 62-64!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Μάλαγα μπήκε με 4-0 σερί, προηγήθηκε με 8 αλλά μετά έπαθε μπλακ άουτ κάνοντας 4.5 λεπτά να πετύχει καλάθι. Η Άλμπα το εκμεταλλεύτηκε και με Γκιντράιτις, Σίκμα και Σίβα βρήκε λύσεις από μακριά και πέρασε μπροστά 74-73 τρία λεπτά πριν το τέλος.
Ο Ντίεθ βάζει επιτέλους καλάθι για τη Μάλαγα για το 74-75 αλλά μέχρι εκεί...Χέρμανσον και Γκιντράιτις κάνουν 4-0 σερί για τους Γερμανούς, ο Σάλιν αστοχεί στο τρίποντο και μία βολή του Σίκμα διαμορφώνει το τελικό 79-75.

Τα δεκάλεπτα:23-21, 13-18,26-25,17-11

Άλμπα:Σίβα 15,Γκίφεϊ 6,Σάιμπου 10,Σνάιντερ 5,Χέρμανσον 10,