Στην εξάδα η Αταλάντα με... VAR (video)

Με την έκτη νίκη της στα οκτώ τελευταία παιχνίδια η Αταλάντα του Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι σκαρφάλωσε στην έκτη θέση! Νίκησε 1-0 την Λάτσιο με γκολ του Σαπάτα σε ένα τρίποντο που ήρθε με την βοήθεια του... VAR!

Με το δεύτερο πιο γρήγορο γκολ στην ιστορία της, στα 57'' με σκόρερ τον Σαπάτα, η Αταλάντα πήρε το προβάδισμα απέναντι στην Λάτσιο! Οι μπεργκαμάσκι θα μπορούσαν να έχουν πετύχει κι άλλο γκολ
στο πρώτο τέταρτο με την Λάτσιο να τα έχει εντελώς χαμένα!

Οι Ρωμαίοι αντέδρασαν μετά το εικοστό λεπτό! Αρχικά ισορρόπησαν το ματς. Άρχισαν να κερδίζουν μονομαχίες και να φτιάχνουν ευκαιρίες! Ο Ιμόμπιλε ήταν άστοχος με την κεφαλιά του στο 37ο λεπτό και ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς νικήθηκε από τον Μπερίσα στο 41ο λεπτό! Το ημίχρονο έληξε 1-0 για την Αταλάντα.

Δυνατά μπήκε και στο δεύτερο ημίχρονο η Αταλάντα αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει ούτε στην ευκαιρία του Σαπάτα (47') ούτε και στο λάθος του Στρακόσα το οποίο δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί ο Ιλιτσιτς. Στην συνέχεια ο ρυθμός έπεσε.

Η Λάτσιο ήταν κάκιστη στο δημιουργικό κομμάτι. Στις καθυστερήσεις σκόραρε αλλά το γκολ του Ατσέρμπι... μετά από τέσσερα λεπτά υπομονής λόγω VAR, σωστά δεν μέτρησε και η Αταλάντα με την έκτη νίκη στα οκτώ τελευταία παιχνίδια ανέβηκε στην έκτη θέση της βαθμολογίας.

Η Λάτσιο παραμένει χωρίς νίκη από τις αρχές Νοέμβρη!

ΑΤΑΛΑΝΤΑ : Μπερίσα - Τολόι, Παλομίνο (Τζιμσίτι), Μαντσίνι - Χάτεμπουρ, Ντε Ρόουν, Φρόιλερ, Χόσενς - Γκόμες (Μασιέλο), Ίλιτσιτς (Πάσαλιτς) - Σαπάτα

ΛΑΤΣΙΟ : Στρακόσα - Γουάλας (Καϊσέδο), Ατσέρμπι, Ράντου - Μάρουσιτς (Λουκάκου), Παρόλο, Μπάντελι (Λ. Αλμπέρτο), Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Λούλιτς - Κορέα, Ιμόμπιλε