Σπανούλης – Γουίλτζερ «καθάρισαν» στην Πάτρα

Με τον Παπανικολάου να κάνει τα πάντα (7π, 6ρ, 5ας,2κλ), τον Σπανούλη «ζεστό» από την περιφέρεια (18π, 4/6 τρίποντα) και τον Γουίλτζερ να δίνει λύσεις από τον πάγκο(17π, 4/5 τριπ), ο Ολυμπιακός επικράτησε του Προμηθέα στην Πάτρα με σκορ 87-73. Εξαιρετικοί οι Μιλόσεβιτς, Έλις για τους Αχαιούς, 7 ασίστ αλλά 1/7 τρίποντα ο Γκίκας.

Ο Ολυμπιακός
ήθελε να συνδυάσει νίκη και καλή εμφάνιση λίγες μέρες μετά το «χαστούκι» από την Χίμκι για την Ευρωλίγκα και σε ένα βαθμό τα κατάφερε απέναντι στην ποιοτική και πεισματάρα ομάδα του Προμηθέα. Οι ερυθρόλευκοι πήραν από την πρώτη περίοδο διψήφια διαφορά στο ματς, όταν μετά το αναγνωριστικό 14-16 του 6ου λεπτού έτρεξαν σερί 8-0 με πρωταγωνιστές τους Παπανικολάου και Ρόμπερτς. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο +9 για τους «ερυθρόλευκους» (17-26).

Το δεύτερο δεκάλεπτο είχε μεγάλα σερί και για τις δύο ομάδες. Ο Ολυμπιακός μπήκε αγριεμένος και με τον Γουίλτζερ να εκτελεί με ακρίβεια από μακριά έστειλε σε 3.5 λεπτά τη διαφορά στο +25 (18-43), τρέχοντας επιμέρους σκορ 17-1! Εντούτοις ο Προμηθέας όχι μόνο δεν παράτησε το ματς, αλλά με μπροστάρη τον καταπληκτικό Μιλόσεβιτς και αρωγό τον Έλις έτρεξε το δικό του 14-0 και ξαναμπήκε στο ματς (32-43), με τον Ολυμπιακό να κάνει το ένα λάθος μετά το άλλο. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 36-45 και οι λογαριασμοί παρέμεναν ανοιχτοί.

Παρόμοια ήταν η εικόνα και στην τρίτη περίοδο. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου κράτησε τον Προμηθέα στους 4 πόντους σε 4.5 λεπτά, έτρεξε επιμέρους σκορ 13-4 και ανέβασε ξανά ψηλά τη διαφορά, ως το +18 (40-58 με τρίποντο του Σπανούλη). Ξανά ο Προμηθέας είχε απαντήσεις και δεν άφηνε τους φιλοξενούμενους να ησυχάσουν: 55-63 αποτέλεσμα τρίτης περιόδου με buzzer beater τρίποντο του Γκικα, δηλαδή 15-5 σε 5.5 λεπτά!

Τα σερί τελείωσαν στην τέταρτη περίοδο, αφού ο Ολυμπιακός ναι μεν δεν κατάφερε να ανεβάσει ξανά τη διαφορά, αλλά ουδέποτε απειλήθηκε επί της ουσίας από τους Πατρινούς. Η διαφορά κυμαίνονταν από τους 8 ως τους 11 πόντους, με τον Βασίλη Σπανούλη να επαναφέρει την τάξη κάθε φορά που οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να κάνουν το παιχνίδι ντέρμπι.

Το τελικό 73-87 ήταν απόδειξη μιας καθαρής νίκης για τον Ολυμπιακό, με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να βλέπει την ομάδα του να ξεκολλάει μεν επιθετικά (11/25 τρίποντα, 18 ασίστ), αλλά να ταλαιπωρείται από τα 17 λάθη και να έχει αρκετά κενά αέρος στην απόδοση της. Από την πλευρά του ο Προμηθέας επιβεβαίωσε με την απόδοση του την εξαιρετική του πορεία φέτος, αλλά δεν είχε λύσεις απέναντι στην άμυνα του Ολυμπιακού (27/75 σουτ εντός παιδιάς, ήτοι 36%).

Τα δεκάλεπτα:

17-26, 36-45, 55-63, 73-87

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Γκίκας 3 (1/7 τριπ, 7ας), Φαγιέ 4, Σαλούστρος 10, Χολ 6, Έλις 20 (12ρ), Λίποβι 3 (1/8 σουτ), Τουντζιαράκης 3, Γκάτζιος, Μάρι 3, Ερμίδης, Μιλόσεβιτς 21 (4/6 τριπ, 6ρ).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 18 (4/6 τρίπ), Μιλουτίνοφ 8, Πρίντεζης 9, Παπανικολάου 7 (6ρ, 5ας,2κλ), Ρόμπερτς 11, Τολιόπουλος, Παπαπέτρου 2, Στρέλνιεκς 7 (0/3 τριπ), Μάντζαρης 7, Μπόγρης 4 (7ρ, 3ας), Γουίλτζερ 17 (4/5 τριπ), Τόμπσον 1.