Σοκ με Κλάιμπερν, νίκη για ΤΣΣΚΑ και 4Χ4 (video)

Η ΤΣΣΚΑ πέρασε εύκολα από το Βερολίνο, νικώντας 66-82 την Άλμπα, αλλά "έχασε" τον Κλάιμπερν ο οποίος τραυματίστηκε σοβαρά στο δεξί του γόνατο.

Η Άλμπα ανάγκασε την ομάδα του Ιτούδη σε 12 λάθη στο πρώτο ημίχρονο και έμεινε μέσα στο ματς μέχρι το 17ο λεπτό όταν ήταν σε απόσταση σουτ, 34-37. Η ΤΣΣΚΑ παρά το σοβαρό τραυματισμό του Κλάιμπερν και με οδηγούς τους Χίλιαρντ και Τζέιμς έκανε καταπληκτική
τρίτη περίοδο με 8-22 σκορ, προηγήθηκε με 19 πόντους και έδωσε διαδικαστικό χαρακτήρα στη συνέχεια του ματς.

Με σερί 8-0 στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου οι Γερμανοί προσπάθησαν να επιστρέψουν, μείωσαν στους 12, αλλά μέχρι εκεί.

Τζέιμς και Χίλιαρντ είχαν μαζί τους 43 από τους 82 πόντους της ομάδας τους, ενώ διψήφιος ήταν και ο Μπολομπόι με 12.

Η Άλμπα έμεινε 25 πόντους κάτω από το μέσο όρο της για φέτος, είχε 4 διψήφιους, αλλά κανέναν να ξεχωρίζει. Ο κακός επιθετικά Σίβα είχε 2/10 σουτ, αλλά 11 ασίστ.