Σαρωτική Γερμανία στην πρεμιέρα

Οι Γερμανοί με σπουδαία άμυνα εξουδετέρωσαν τα περισσότερα ατού των αντιπάλων τους και προηγήθηκαν στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα φτάνοντας χωρίς αγωνία στην επικράτηση, παρουσία του σπουδαίου Ντιρκ Νοβίτσκι, ο οποίος πριν το τζάμπολ είδε τη φανέλα του με το Νο.14 να αποσύρεται.

Η Γερμανία βρήκε ρυθμό στην τρίτη περίοδο, μέσα από την εξαιρετική άμυνα και την ευστοχία πίσω από τα 6.75, στοιχεία που της επέτρεψαν να τρέξει ένα πολύτιμο επιμέρους σκορ 4-19 και να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο στο +14 (43-57 στο 30΄). Από την άλλη πλευρά, η αντίδραση των Γάλλων δεν ήρθε ποτέ, καθώς

πέραν του Γιαμπουσέλε και του Γκομπέρ (άργησε να πάρει… μπρος) είχε την πλειοψηφία των παικτών της σε κακή βραδιά.

Την ίδια ώρα η ευστοχία των “πάντσερ” από την περιφέρεια δεν… κόπασε στον επίλογο του αγώνα και η νίκη με το άνετο 76-63 ήρθε απολύτως φυσιολογικά.

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 31-38, 43-57, 63-76

ΓΑΛΛΙΑ (Κολέ): Οκόμπο (0/4 σουτ), Εμπαιέ, Καμπαρό 5. Ερτέλ 698 ασίστ), Γιαμπουσέλι 18, Φουρνιέ 7(2/10 σουτ), Μαλεντόν 6, Πουαριέ 8, Αλμπισί, Τάρπεϊ 2, Γκομπέρ 11(12 ριμπάουντς)

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Χέρμπερτ): Λο 13(5 ασίστ), Γκιφάι 13, Γουάιλερ-Μπαμπ 3, Φογκντμαν 6, Βάγκνερ 8, Σρέντερ 11, Βόλφμαρ, Τίμαν 14, Τάις 8(6 ριμπ.), Ομπστ.