Σαουθάμπτον – Μπόρνμουθ 0-1: Μένει και την σπρώχνει στην Championship (hls)

Η Σαουθάμπτον που καιγόταν για τους τρεις βαθμούς μπήκε δυνατά και είχε δοκάρι με τον Άρμστρονγκ στο 13ο λεπτό μετά την επέμβαση του Νέτο. Η Μπόρνμουθ πέτυχε γκολ με τον Βίνια, αλλά ακυρώθηκε ως off side στο ξεκίνημα της φάσης με τον Σολάνκι να φεύγει από αντικανονική θέση. Η Σαουθάμπτον στάθηκε άτυχη και είχε ακόμα ένα τραυματισμό με την αποχώρηση του Περό.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπόρνμουθ μπήκε καλύτερα και σκόραρε με τον Ταβερνιέ στα πρώτα πέντε λεπτά (0-1, 50ο λεπτό). Η Σαουθάμπτον προσπάθησε να αντιδράσει, έκανε

αλλαγές, το πάλεψε και κατόρθωσε να ισοφαρίσει αλλά το γκολ του Τσε Άνταμς που πέρασε στο δεύτερο μέρος, δεν μέτρησε ποτέ για off side και με τη βοήθεια του VAR.

Η Μπόρνμουθ με 3η διαδοχική νίκη για πρώτη φορά στην ιστορία της έκανε σημαντικό βήμα παραμονής 5 αγωνιστικές πριν το φινάλε. Η Σαουθάμπτον κινδυνεύει άμεσα με υποβιβασμό μετά 11 συναπτά έτη στην Πρέμιερ Λιγκ.