Σαουθάμπτον - Νιουκάστλ 2-0: ''Άγια''κορυφή!

Σαουθάμπτον - Νιουκάστλ 2-0: ''Άγια''κορυφή!sdimolitΠαρ, 11/06/2020 - 23:50

Η ανοδική πορεία για την Σαουθάμπτον συνεχίζεται με την 5η νίκη της στα τελευταία έξι παιχνίδια που της έδωσε την ευκαιρία να σκαρφαλώσει στο ''ρετιρέ'' της βαθμολογίας. Οι ''Άγιοι'' παράλληλα έμεινα αήττητοι για 6ο συνεχόμενο παιχνίδι, τελευταία ήττα από τη Τότεναμ 20 Σεπτεμβρίου (2-5). Ιδανικά ξεκίνησε ο αγώνας για τους γηπεδούχους που άνοιξαν το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό με τον Τσε Άνταμς που σημείωσε το 3ο φετινό του γκολ στη

σεζόν.

Αποφασισμένη να σφραγίσει το τρίποντο από νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο η Σαουθάμπτον, ο Λασέλ έδιωξε την προσπάθεια του Μπέντναρεκ πάνω στη γραμμή (50'), Ντάρλοου και δοκάρι στέρησαν από τον Οριόλ Ρομέου ένα δεύτερο γκολ (51'), με τον τερματοφύλακα της Νοιυκάστλ να δηλώνει παρών και στο 63ο λεπτό στη κεφαλιά του Μπεντναρεκ.

Ο Στιβ Μπρους φόρτωσε την επίθεση του με Ζοέλινγκτον και Κάρολ στο 78ο λεπτό για να ισοφαρίσει, όμως τέσσερα λεπτά αργότερα ο Σκωτσέζος Στούαρτ Άρμστρονγκ κλείδωσε μια ακόμα νίκη για τη Σαουθάμπτον που σκαρφάλωσε στη κορυφή παρέα με τη Λίβερπουλ, αλλά με ματς περισσότερο.

Σαουθάμπτον (Χάσενχουτλ): ΜακΚάρθι, Βέστεγκαρντ, Στίβενς, Μπέντναρεκ, Ουόκερ - Πίτερς, Ρομέου, Άρμστρονγκ, Ουόρντ - Πράουζ, Τζενεπό (73' Ρέντμοντ), Ουόλκοτ (87' Λονγκ), Άνταμς

Νιουκάστλ (Μπρους): Ντάρλοου, Φερνάντες, Σαρ, Λασέλ, Λούις, Χέντρικ, Αλμιρόν, Σεντ - Μαξιμίν, Μέρφι (78' Ζοέλινγκτον), Λόνγκσταφ (61' Χέντρικ), Ουίλσον (78' Κάρολ)

ΑΓΓΛΙΑ - Premier League - ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Southampton - Ποδόσφαιρο Newcastle United - Ποδόσφαιρο Off Off sdimolit Off Off ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Southampton FC ΑΓΓΛΙΑ Η ανοδική πορεία για την Σαουθάμπτον συνεχίζεται με την 5η νίκη της στα τελευταία έξι παιχνίδια που της έδωσε την ευκαιρία να σκαρφαλώσει στο ''ρετιρέ'' της βαθμολογίας. Article publish on Παρ, 11/06/2020 - 23:50 Article hide updated date On Article is longform Off