Σάλκε - Ντόρτμουντ 0-4: Ποιο ντέρμπι;

Σάλκε - Ντόρτμουντ 0-4: Ποιο ντέρμπι;sdimolitΣάβ, 02/20/2021 - 21:21

Η Μπορούσια πήρε εύκολα το ντέρμπι της κοιλάδας του Ρουρ απέναντι στην ουραγό της βαθμολογίας Σάλκε που μόνο με θαύμα θα παραμείνει στην Μπουντεσλίγκα. 3ο συνεχόμενο ντέρμπι που κερδίζει η Ντόρτμουντ.

Η Ντόρτμουντ πάτησε γκάζι στο φινάλε του ημιχρόνου και βρήκε δύο γκολ μέσα σε τρία λεπτά. Ο Σάντσο άνοιξε το σκορ βάζοντας το 5ο φετινό του γκολ (0-1,

42ο λεπτό). Όλα τα γκολ ο Άγγλος τα έχει πετύχει μέσα στο 2021. Το σκορ του πρώτου μέρους διαμόρφωσε με γκολ σπάνιας ομορφιάς ο Έρλινγκ Χάαλαντ (0-2, 45ο λεπτό). Με τη συμπλήρωση μιας ώρας ο Πορτογάλος, Ραφαέλ Γκερέιρο, καθάρισε το ''διπλό'' για τους φιλοξενούμενους (60ο λεπτό, 0-3) μετά την ασίστ του Μάρκο Ρόις. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Χάαλαντ βρήκε για 2η φορά δίχτυα διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα (80ο λεπτό, 0-4) και έφτασε τα που έφτασε τα 17 γκολ σε 17 συμμετοχές στην Μπουντεσλίγκα.

Η Ντόρτμουντ επέστρεψε στις νίκες μετά από ήττα (Φράιμπουργκ) και ισοπαλία (Χόφενχαϊμ) πιάνοντας τη Λεβερκούζεν στη 5η θέση. Η Σάλκε με μόλις μία νίκη κόντρα στη Χόφενχαϊμ (4-0, 9/1) βρίσκεται στο βυθό της βαθμολογίας με μόλις 9 βαθμούς και ελπίζει σε ένα θαύμα.

Την ερχόμενη αγωνιστική η Ντόρτμουντ θεωρητικά έχει εύκολο έργο καθώς υποδέχεται στο Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ την Αρμίνια Μπίλεφελντ (27/2), ενώ η Σάλκε την ίδια μέρα δοκιμάζεται στη Στουτγκάρδη.

-30 γκολ σε 32 συμμετοχές για τον Έρλινγκ Χάαλαντ στη Μπουντεσλίγκα

-300 συμμετοχές συμπλήρωσε ο αρχηγός της Ντόρτμουντ Μάρκο Ρόις

-Άτυχος ο τερματοφύλακας της Σάλκε Ραλφ Φέρμαν τραυματίστηκε και έγινε αναγκαστική αλλαγή (32'). Ο Αυστριακός Λάνγκερ πέρασε στη θέση του για δεχτεί και τα τρία γκολ, χωρίς να έχει μερίδιο ευθύνης.

Σάλκε (Γκρος): Φέρμαν (32' Λάνγκερ), Μουστάφι, Γουίλιαμ (46' Μασκαρέλ) Σταμπουλί, Κολάσινατς, Μπέκερ, Σερντάρ, Aρίτ, Μπουγελάμπ (46' Σεπφ), Χόουπ

Ντόρτμουντ (Τέρζιτς): Χιτζ, Χούμελς, Γκερέιρο, Μόρεϊ (83' Μενιέ), Τζαν, Ντιλέινι (83' Μουκόκο), Νταχούντ (85' Ρενίερ), Μπραντ (61' Μπέλιγχαμ), Σάντσο, Ρόις (80' Ρέινα), Χάαλαντ

ΓΕΡΜΑΝΙΑ - Bundesliga - ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Schalke 04 - Ποδόσφαιρο Borussia Dortmund - Ποδόσφαιρο Off Off sdimolit Off Off ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Schalke 04 ΓΕΡΜΑΝΙΑ Η Μπορούσια έκανε περίπατο στο ντέρμπι της κοιλάδας του Ρουρ απέναντι στην ουραγό της βαθμολογίας Σάλκε που μόνο με θαύμα θα παραμείνει στην Μπουντεσλίγκα. Article publish on Σάβ, 02/20/2021 - 21:21 Article hide updated date On Article is longform Off