Σάκκαρη-Γουάν 2-0: Πρώτο δείγμα θετικό και πρόκριση

Η μετάβαση από τη χωμάτινη επιφάνεια στο γρασίδι ουδέποτε είναι εύκολη, επομένως πάντα το πρώτο παιχνίδι κρύβει παγίδες, τις οποίες απέφυγε η Μαρία Σάκκαρη επικρατώντας σε 1 ώρα και 44 λεπτά της Σιγιού Γουάν (νούμερο 75 στην παγκόσμια κατάταξη) με 2-0 σετ.

Στο πρώτο σετ το νούμερο 1 του ταμπλό στο τουρνουά 250 στο Νότιγχαμ έκανε δύο συνεχόμενα break και με 4 διαδοχικά κερδισμένα games

έφτασε στο άνετο 6-2 σε 35 λεπτά, σερβίροντας καλά κι αποφεύγοντας τα αβίαστα λάθη.

Το δεύτερο σετ ήταν πολύ πιο ισορροπημένο, η 22χρονη Κινέζα έκανε πρώτη break, η Σάκκαρη απάντησε με τις δυο τους να συμβαδίζουν και την Ελληνίδα να χάνει 4 match points για να κλείσει τον αγώνα.

Στο tie-break η Γουάν πήρε προβάδισμα 5-2, όμως η Σάκκαρη είχε ώριμες επιλογές για να κλείσει το ματς με 8-6 παίρνοντας την πρόκριση στον επόμενο γύρο, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει είτε την Βρετανίδα Κέιτι Σουάν είτε την Γαλλίδα Αλιζέ Κορνέ.

Υπενθυμίζεται πως η Σάκκαρη στις 3 προηγούμενες φορές που έχει συμμετάσχει στο συγκεκριμένο τουρνουά, έχει φτάσει έως τα προημιτελικά.