Σάκκαρη – Αντρεέσκου 1-2: Πρόωρο «αντίο» στο Miami Open

H πορεία της Μαρίας Σάκκαρη στο Miami Open ολοκληρώθηκε πριν καν αρχίσει! Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια ηττήθηκε στην πρεμιέρα του τουρνουά από την Μπιάνκα Αντρεέσκου, η 22χρονη Καναδή νίκησε με 2-1 σετ (7-5, 3-6, 4-6) την Σάκκαρη με ανατροπή.

Συναρπαστικό παιχνίδι μεταξύ Σάκκαρη με Αντρεέσκου σε ένα ματς, το οποίο κράτησε 3 ώρες και 4 λεπτά. Η Καναδή που είναι No.31 της παγκόσμιας κατάταξης επικράτησε για πρώτη φορά ύστερα από τον περασμένο Αύγουστο τενίστρια που βρίσκεται στο Top-10.

H Σάκκαρη

άρχισε ιδανικά στον αγώνα, όμως τα λάθη της Ελληνίδας τενίστριας ήταν εκείνα που έκριναν την πρόκριση στον τρίτο γύρο του τουρνουά. Μάλιστα το No.10 της παγκόσμιας κατάταξης έμεινε πίσω στο τρίτο σετ με 4-1, κατάφερε και πήρε πίσω το ένα μπρέικ, αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία στο 5-1 και τελικά παραδόθηκε στην αντίπαλό της.

Αυτή είναι η τρίτη αναμέτρηση ανάμεσα σε Σάκκαρη και Αντρεέσκου, μάλιστα όλα τα παιχνίδια έχουν κριθεί στο τρίτο και… δραματικό σετ.